Kde se vyrábí esenciální oleje? Proč nemáme české výrobky?

Kde se vyrábí esenciální oleje? Vyrábí se i v Česku?

Na toto téma narážím stále častěji. Za prvé sama mám ráda lokálnost a chci podpořit lidi kolem mě. A za druhé občas u některých firem natrefím na prohlášení, že prodávají esenciální oleje vyrobené v Česku. Takže se samozřejmě nabízí otázka, proč my nepodpoříme české firmy a nenabízíme esenciální olej z české produkce?

Výroba esenciálních olejů je nesmírně náročná na suroviny, know how a nějakou tu technologii. To nám rovnou vysvětluje, kde se esenciální oleje vyrábějí. Je to tam, kde je surovina a kde ji umí vydestilovat.

Pro výrobu esenciálního oleje potřebujeme velikou spoustu suroviny a musí být v potřebném stavu. A to v naprosté většině znamená, že musí být čerstvá.

Většina esenciálních olejů se vyrábí z rostlin rostoucích v subtropech a nebo tropech. V mírných až studených klimatických zónách se jich pěstuje poměrně málo. Ono totiž nejde jen o to, zda ta rostlina v našich končinách roste. Záleží především na tom, zda má optimální podmínky proto, aby vytvářela silice v potřebném množství a kvalitě. Což je často odvislé třeba od množství a síly slunečního svitu. Nevím, zda mám zcela aktuální informace, ale pokud vím, v Česku se skutečně destiluje jen levandule, a to navíc v malinkém množství. Pár esenciálních olejů se vyrábí v blízkých zemích – v Rakousku (mateřídouška, borovice lesní, jedle bělokorá), v Polsku (koriandr), Maďarsku (estragon, kopr, saturejka horská, fenykl sladký, kmín)…

Dalším faktorem je know how. Esenciální oleje se do Česka odjakživa dovážejí, nejsou tu zkušenosti s destilací. Samozřejmě soukromá destilace pro radost je něco jiného. Jsou to ale destilace v malinkém měřítku a bez kontroly výstupů.

Takže z toho vlastně plyne jediné – v Česku se esenciální oleje nevyrábí, všechno je dovoz a v Česku se balí. Taková firma je pak uvedena jako výrobce, i když reálně produkt nevyrobila, ale surovinu – esenciální olej – koupila v zahraničí a pak pro zákazníka ho zabalila.

Terpenic jsme si vybraly proto, že esenciálním olejům skutečně rozumí a umí zajistit a garantovat vysokou kvalitu. V Česku jsme takovou firmu nenašly. Chtěly jsme totiž něco víc – a to jsme našly až u nich. Nejde totiž jen o to mít hezky vonící produkt, ale zejména dokonale znát obor. To se v praxi promítá do toho, že suroviny pocházejí z pečlivě vybraných zdrojů. Odebírá je přímo od výrobců, nevyužívá se prostředníků. Analýzy si nechává dělat sám u těch nejlepších v oboru, nespoléhá se tak na dokumentaci dodanou někým jiným. Esenciální oleje tak mají správné laboratorně prověřené složení, jsou autentifikované (je u nich prověřena pravost a vyloučené adulterace). Díky tomu mají požadované terapeutické účinky a jsou bezpečné pro nejširší užití. A v neposlední řadě díky detailní znalosti legislativy i vlastností éterických olejů skrz na skrz dovedou zabezpečit kvalitu pro vnitřní užití, často s BIO certifikací.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.