Zobrazit všechny výsledky...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Zářijový vánek v našem skladu. Dala jsem do akce řadu šarží, abychom to tu provětrali a udělali místo pro nové šarže pro vánoční nákupy. Udělejte si radost z akční nabídky. Objednejte zboží za min. 1500 Kč a přibalíme citronovou trávu. Přidejte si ho v košíku.
Kde se vyrábí esenciální oleje? Vyrábí se i v Česku?

Kde se vyrábí esenciální oleje? Proč nemáme české výrobky?

Na toto téma narážím stále častěji. Za prvé mám sama ráda lokálnost a chci podpořit lidi kolem sebe. A za druhé občas u některých firem natrefím na prohlášení, že prodávají esenciální oleje vyrobené v Česku. Takže se samozřejmě nabízí otázka, proč my nepodpoříme české firmy a nenabízíme esenciální olej z české produkce?

Výroba esenciálních olejů je nesmírně náročná na suroviny, know how a nějakou tu technologii. To nám rovnou vysvětluje, kde se esenciální oleje vyrábějí. Je to tam, kde je surovina a kde ji umí vydestilovat.

Pro výrobu esenciálního oleje potřebujeme velikou spoustu suroviny a musí být v potřebném stavu. A to v naprosté většině znamená, že musí být čerstvá.

Většina esenciálních olejů se vyrábí z rostlin rostoucích v subtropech nebo tropech. V mírných až studených klimatických zónách se jich pěstuje poměrně málo. Ono totiž nejde jen o to, zda ta rostlina v našich končinách roste. Záleží především na tom, zda má optimální podmínky k vytváření silic v potřebném množství a kvalitě. Což je často odvislé třeba od množství a síly slunečního svitu. Nevím, zda mám zcela aktuální informace, ale pokud vím, v Česku se skutečně destiluje jen levandule, a to navíc v malinkém množství. Pár esenciálních olejů se vyrábí v blízkých zemích – v Rakousku (mateřídouška, borovice lesní, jedle bělokorá), v Polsku (koriandr), Maďarsku (estragon, kopr, saturejka horská, fenykl sladký, kmín)…

Dalším faktorem je know how. Esenciální oleje se do Česka odjakživa dovážejí, nejsou tu zkušenosti s destilací. Samozřejmě soukromá destilace pro radost je něco jiného. Jsou to ale destilace v malinkém měřítku a bez kontroly výstupů.

Takže z toho vlastně plyne jediné – v Česku se esenciální oleje nevyrábí, všechno je dovoz a v Česku se balí. Taková firma je pak uvedena jako výrobce, i když reálně produkt nevyrobila, ale surovinu – esenciální olej – koupila v zahraničí a pak ho pro zákazníka zabalila.

Terpenic jsme si vybraly proto, že esenciálním olejům skutečně rozumí a umí zajistit a garantovat vysokou kvalitu. V Česku jsme takovou firmu nenašly. Chtěly jsme totiž něco víc – a to jsme našly až u nich. Nejde totiž jen o to mít hezky vonící produkt, ale zejména znát dokonale obor. To se v praxi promítá do toho, že suroviny pocházejí z pečlivě vybraných zdrojů. Odebírá je přímo od výrobců, nevyužívá se prostředníků. Analýzy si nechává dělat sám u těch nejlepších v oboru, nespoléhá se tak na dokumentaci dodanou někým jiným. Esenciální oleje tak mají správné laboratorně prověřené složení, jsou autentifikované (je u nich prověřena pravost a vyloučené adulterace). Díky tomu mají požadované terapeutické účinky a jsou bezpečné pro nejširší užití. A v neposlední řadě díky detailní znalosti legislativy i vlastností éterických olejů skrz na skrz dovedou zabezpečit kvalitu pro vnitřní užití, často s BIO certifikací.

3 komentáře

 1. Nobilis Tilia min.20let vyrábí esenciální oleje.
  Je to rodinná firma a opravdu destilují. Vyrábí určitě vše co je ve vašem článku.

  1. Hezký den, děkuju za komentář. V článku se snažím v konkrétních bodech vysvětlit situaci ohledně výroby eo. Nobilis informaci o zemi původu transparentně uvádí – tedy uvádí jinou zemi než ČR, protože jsou z dovozu. Zrovna tak jednoznačně uvádí, že jeho esenciální oleje nejsou vhodné k vnitřnímu užití.
   V obecné rovině pokud někdo používá oleje do aromalampy nebo kape do pračky, tak rozdíly většinou nepozná. Ve chvíli, kdy je chce použít třeba k ochucení potravin nebo k výrobě doplňků stravy, tak je pro něj ten rozdíl stěžejní. Nejedná se o věc názoru, jednoznačně to vychází z legislativy.
   Pokud máte jakékoliv otázky/pochybnosti ohledně tématu, tak by mohly být fajn námětem k rozšíření článku.

 2. Dobrý den, pokud vím, tak Nobilis éterické oleje opravdu nevyrábí. Byla jsem v jejich provozovně v den otevřených dveřích a tam žádnou destilerku neměli. Sami si vyrábí třezalkový olej, což je ovšem macerát třezalky v rostlinném oleji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další čtení z našeho blogu...

Čisté přírodní kosmetické jíly - kvalita, vlastnosti, použití, jak koupit

Průvodce: kosmetické jíly

Jaký jíl vybrat? Na co si dát pozor při nákupu? Jak poznat kvalitní jíl? A co s ním všechno pak dělat? Doufám, že na následujících

Možnosti dopravy

Balíčky odcházejí každý všechní den kolem poledne a zpravidla stihneme odeslat i objednávky z téhož dopoledne. Víme, že rychle doručený balíček potěší.

Česká republika
Slovensko