Jaký jíl vybrat? Na co si dát pozor při nákupu? Jak poznat kvalitní jíl? A co s ním všechno pak dělat?
Doufám, že na následujících řádcích najdete odpovědi na všechny tyto otázky a na mnohé další. A že pokud jíl ještě nepoužíváte, tak že na nich najdete i dostatek inspirace k tomu, abyste tenhle čistý přírodní poklad vzali do akce.
Co je kosmetický jíl?
Jíl je jemňoučce namletý minerální prášek, měl by být čistě přírodního původu. Vyskytuje se v různém složení – a má tedy různou barvu i vlastnosti. Ne však vše, co se jako čistý jíl tváří, jím ve skutečnosti je. Enormní zájem o přírodní kosmetiku přinesl na trh spoustu typů a kvalit jílů a dalších podobně vypadajících prášků.
K čemu je kosmetický jíl dobrý?
Jíl má ohromnou škálu použití. K některým účelům můžeme použít jakýkoli typ jílu, k jiným se budou hodit určité konkrétní druhy. Vždy je důležité, aby byl vybraný jíl dostatečně kvalitní – jen tak bude příjemný a bezpečný.
Obecně nám poslouží jako velmi jemný exfoliant a čisticí složka do kosmetiky. Absorbuje nečistoty, vyhlazuje, zjemňuje, zklidňuje. Snadno z jílů připravíme masky, skvěle sednou do mýdel, šamponů, šampuků, zubních past a pudrů a dalších čisticích produktů.
Světlé jíly, zejména bílý kaolín, můžeme použít jako pudr proti pocení nebo zásyp – a můžeme mu dát další účinky, pokud ho vylepšíme esenciálním olejem.
Jíl můžeme v různých formách aplikovat na místa s modřinami, záněty, oděrkami… Tady doporučuju podívat se na tradiční užití jílu k těmto účelům. Z jílu se připravují obklady a zábaly.
Jíl můžeme použít taky jako suchý šampon – barvu volíme dle barvy vlasů. Někdo ho vyčesává, někdo ne.
Marocký jíl se proslavil jako no poo „šampon“.
Všechny jíly zastanou funkci přírodního pigmentu – a nezapomeňte, že je můžete mezi sebou i míchat. Krásně se vyjímají třeba v mýdlech. (Pokud si chcete připravit přírodní mýdlo snadno a rychle, můžete k tomu použít třeba naši mýdlovou hmotu.)
V dekorativní kosmetice jíl pomůže zvýšit schopnost krytí i výdrž.
Druhy jílů
Jílů je celá řada, v základu se liší složením (a tedy i barvou a vlastnostmi), jemností, čistotou a způsobem, jakým byly zpracovány.
Pozor, ne všechny jíly, které se prodávají, jsou skutečně přírodní – jíly se i různě barví, aby se jim dala líbivější barva. Volte tak jíl z dobrého zdroje, kde máte jistotu přírodního původu a kvality.
Bílý jíl – kaolín
Univerzální, s dobrou cenou a ohromnými možnosti využití.
Vhodný zejména do produktů pro normální a sušší pokožku, ale potěší vlastně jakýkoliv typ pokožky, včetně té citlivé. Má středně silnou schopnost absorbovat tekutinu.
Lze použít ke všem účelům, skvělý je do nejrůznějších kosmetických produktů – do pudrů, rtěnek, deodorantů… Tedy i do dekorativní kosmetiky. Velkou výhodou je, že nebarví (třeba ručníky).
Společně s červeným jílem z něj můžeme připravit (nepravý) růžový jíl. Dnes prakticky všechny růžové jíly mají v základu právě kaolín.

Červený jíl
Červený jíl obsahuje velké množství pigmentových částic. Je mastnější a absorbuje relativně méně tekutiny.
Používá se do produktů pro pokožku s ekzémy a vyrážkou, pro podporu krevního oběhu, do zábalů a koupelí při svalových bolestech a modřinách. V případě koupelí se často kombinuje s epsomskou solí. Hodí se samozřejmě i k pigmentaci přírodní kosmetiky. Má teplé zabarvení, tak pozor na to, ne každému teplé zemité tóny vyhovují.
Společně s kaolínem nám poslouží k přípravě míchaného růžového jílu.

Růžový jíl
Růžové jíly známe obecně dva – ty pravé, které se jako růžové už natěžily. Momentálně by ale měla být těžba zastavena, takže tento typ jílu už na trhu pravděpodobně nedostanete, nebo bude ze starých zásob. Druhý – mnohem běžnější – je růžový jíl míchaný z kaolínu a červeného jílu. Poměry jsou různé, mohou to být třeba dvě třetiny kaolínu a jedna třetina červeného jílu.

Vlastnostmi je růžový jíl podobný kaolínu. Je taky vhodný i pro sušší a citlivou pokožku. Schopnost absorbovat tekutiny je středně silná.
Růžový jíl lze použít jako přírodní barvivo – ovšem pozor, po namočení nebo při smíchání s oleji ztmavne a půjde dohněda. To se dá čekat, protože obsahuje červený jíl a jeho zemitě zabarvené částice. Krásně růžové jíly budou nejspíš obsahovat pigmenty, často umělé.
Pokud si míchaný růžový jíl připravíte sami, máte velkou výhodu v tom, že si namícháte požadovaný odstín a dle svého vyladíte i další vlastnosti jílu. Krásně ho pak uplatníte třeba do dekorativky.
Marocký jíl
Jeden z nejpopulárnějších jílů, za což vděčí hlavně komunitě kolem no poo mytí vlasů. Pochází z Maroka, říká se mu taky ghassoul nebo lávová zem a najdeme ho ve spoustě kvalit. V dobré kvalitě není levný, ale jeho unikátní vlastnosti to hravě vykompenzují.
Hodně se používá do čisticích produktů, jak pleťových a tělových, tak i vlasových. Často ho najdeme v produktech pro rozjasnění a zpevnění.
Má silnou absorpční a čisticí schopnost a stahuje. Přesto je však vhodný pro všechny typy pleti, i pro tu citlivou. U nejcitlivější pokožky je vhodné ho použít maximálně párkrát do týdne.

Zelený jíl
Zelených jílů je několik, my máme Illite, který spadá do skupiny bentonitů. Patří k nejpoužívanějším jílům. Skvěle absorbuje tekutiny.
Hodí se hlavně pro péči o mastnou pokožku, právě díky své dobré absorpční schopnosti. Používá se pro péči o pokožku akneickou nebo postiženou dermatitidou. Skvěle čistí.

Hnědý jíl
Hnědý jíl je opět univerzální a velmi jemný. Skvěle se tak hodí i pro péči o pokožku zralou a citlivou. Uplatňuje se i v péči o vlasy.
Odstínů může mít celou řadu. Náš je poměrně světlý, což jednak poukazuje na jeho jemnost, je ale taky dost praktický – nešpiní a skvěle se hodí i do kosmetiky.

Další druhy jílů
Jmenovat můžeme třeba žluté a okrové jíly, jíly modré, fialové… Příroda umí vytvořit naprosté skvosty. Je ale třeba počítat s tím, že pokud je něco přírodního původu, má to omezenou dostupnost, a tím pádem i určitou cenu. Některé jíly se těží jen na několika málo místech na zemi. Výrazně nebo jinak zajímavě zabarvené jíly jsou tak často směsí základního jílu a pigmentů různého původu. Třeba docela populární modrý jíl je ve většině případů kaolín s různým množstvím ultramarínu. Ultramarín je sice i minerál přírodního původu, ale do kosmetiky se používá pochopitelně jeho syntetická forma.
K čemu všemu jíl používat?
Jíl je velmi všestranný a uplatnění najde skutečně spoustu. Trochu se liší v závislosti na zvoleném jílu a našich potřebách.
Jíl můžeme použít…
- k výrobě pleťových masek i tělových zábalů a obkladů
- k výrobě šamponů, šampuků i suchých šamponů
- k výrobě dalších čisticích produktů – gelů, krémů, pudrů
- k mytí vlasů metodou no poo
- místo tělového pudru nebo jako základ zásypu
- jako složku do dekorativní kosmetiky (rtěnek, stínů, tvářenek…)
- do mýdel
- do deodorantů
- k ošetření ranek
- k péči o zuby
- do domácí drogerie – třeba k výrobě čisticího „á la cif“ krému
Kvalita jílů
Kvalita jílů je velké téma a je dobré mu věnovat pozornost. Jíly mohou vypadat na první pohled stejně, ale lišit se přitom můžou významně. Jako u ostatních surovin, i tady platí, že znalost a schopnost kvalitu ověřit je zásadní. Špatnou kvalitu často na první pohled vidět nemůžeme, poznáme ji až ve chvíli, kdy je pozdě – když nám třeba nepěkně zavaří na obličeji, způsobí alergickou reakci nebo infekci.
Mezi nejdůležitější otázky týkající se kvality patří:
- složení jílu a absence škodlivin. Nekvalitní jíly mohou obsahovat například těžké kovy.
- mikrobiální čistota – často jíly obsahují organické nečistoty různého charakteru, jíl se pak musí minimálně desinfikovat před použitím
- jemnost a homogenní velikost částic
- možný obsah příměsí
- správný postup zpracování, manipulace a skladování
- způsob desinfekce – jíl by měl být desinfikovaný, často se ale desinfikuje ozařováním, protože je to laciné
Jak kvalitu poznat?
Definitivní potvrzení o kvalitě může poskytnout laboratoř. Jelikož však laboratoří se znalým personálem disponuje málokdo, musíme se spolehnout na to, že kvalitu ověří někdo za nás.
Při nákupu jílů určitě nedoporučím obchody s hobby surovinami – do kosmetiky je třeba vybrat kvalitní jíl, který je k tomuto účelu vhodný a bezpečný. Nekvalitní suroviny mohou obsahovat škodlivé látky nebo mikroorganismy či živnou půdu pro ně.
Sami při výběru sledujeme několik věcí, a to hlavně:
- jemnost, absenci větších zrnek
- přirozenou barvu a chování (typicky řada růžových jílů je příliš růžová, a to i při rozmíchání s vodou)
- informace o tom, jak byl jíl zpracovaný
- kdo konkrétně za kvalitu ručí
- podezřelou cenu. Kvalitní jíl se nedá vyrobit ve fabrice, pochází vždy z přírodních nalezišť a vyžaduje dodržení postupů zpracování, proto v závislosti na typu bude mít vždy určitou cenu.
Konkrétně naše jíly jsou 100% čisté bez příměsí. Jsou sušené na slunci a nebyly v žádné fázi ozařované. Baleny jsou přímo od Terpenicu v továrních podmínkách. Díky tomu jsou naše jíly bez organického i anorganického znečištění, není je třeba před použitím desinfikovat ani jinak připravovat.
Jíly & kov
Často se dočtete o tom, že jíly by neměly přijít do kontaktu s kovem. Nemusíte si s tím dělat příliš starosti. Ovšem za předpokladu, že máte lžičky nebo mističky z kvalitního materiálu. Při těžbě a zpracování jílu se používají stroje, které kovové součásti mají. Jíl tedy s nimi samozřejmě přichází do kontaktu a nic se neděje. Potíž nastává v případě, že se jíl potká s nekvalitním povrchem, a to ještě za přítomnosti vody nebo dalších látek. V průběhu času se do něj skutečně mohou uvolňovat nežádoucí částice. Při míchání masky normální lžičkou ale obavy mít určitě nemusíme.
Větší riziko tu však představuje původ jílu – levný jíl z pochybného zdroje může obsahovat například těžké kovy.
Ozářený jíl
Když jsem poprvé na etiketě jílu četla, že je neozařovaný, přiznám se, že jsem tomu moc nerozuměla. Po podrobnějším studiu jílů a tématu jejich kvality se mi ale otevřely oči.
Jíl pro kosmetické použití musí být zbavený jakýchkoliv mikrobiálních nečistot. Musí se vydesinfikovat. Toto se ale velmi často provádí ozařováním, protože je levné. Zároveň se jíly používají k absorbování radiace. Používat ozařovaný jíl, který do sebe část záření absorboval, asi nejde dohromady se snahou o používání přírodní kosmetiky.
Jíl bezobalově?
Bezobalové nakupování je fajn, ale ne u všech produktů. Jíl je tak skvělou kosmetickou surovinou proto, že absorbuje vlhkost a organické i anorganické nečistoty. Je proto důležité, aby byl vždy velmi dobře uzavřený, a nemohl tak absorbovat nic ze svého okolí. Prodávat ho bezobalově na váhu tak není asi nejlepší nápad.
Jak dlouho jíl vydrží, jak ho skladovat?
Jíl skladujeme vždy v suchu v nějakém praktickém obalu. Nedoporučuju sáčky nebo cokoliv, z čeho se bude jíl sypat nebo co nepůjde uzavřít. Chráníme ho před vlhkostí.
Pokud tyto základní podmínky splníme, jíl vydrží velmi dlouho, celé roky.
Dalších pár tipů na závěr
Když používáte jílovou masku, nenechávejte ji na pokožce příliš zaschnout. Jakmile totiž maska vyschne, začne absorbovat vláhu z vašeho obličeje. Smývejte ji proto zavčasu – ve chvíli, kdy začne lehce osychat na okrajích.
Pokud se vám zdá, že smývání masky není to pravé ořechové, možná vám bude vyhovovat do masky přidat maličko jemňoučkého mycího produktu. Můžete zkusit třeba naši mýdlovou bázi, která je jemná, s výborným složením a s pH tak akorát pro jemnou péči o pokožku.
Do masky se nebojte přidat svoje oblíbené suroviny. Ale pozor u esenciálních olejů – jedna kapka může být na jednu dávku masky na obličej moc. Nabízí se tak použití jemných hydrolátů, které poslouží zároveň jako zvlhčovadlo.
2 komentáře
Moc pěkný a zajímavý článek. Děkuji za něj. Všechny tvoje články jsou fakt poklady ????
Moc děkuju :). Snažim se. Jíly jsou téma neskutečně zajímavý, ale bohužel asi zatim nejkomplikovanější ze všech, co se týče dostupnosti informací.