Aromaprůvodce: hydroláty / květ(in)ové vody

Hydrolát - co to je, k čemu, jak ho vybrat i používat

Hydroláty patří mezi relativně nové voňavé objevy, i když v některých kulturách se používají už po stovky let. Jak si je užít na maximum? A co dalšího byste o nich měli vědět? To se dozvíte v tomto aromaprůvodci.

Obsah aromaprůvodce

Co je hydrolát?

Hydrolát je voda obohacená o látky nacházející se v rostlině, které se do vody uvolnily díky destilaci. Hydrolát je tedy ve většině případů produktem parní destilace, podobně jako esenciální olej. Hydrolát je však tvořen tou vodou, která se v procesu destilace používá a která jinak po destilaci esenciálních olejů zbyde. Hydroláty se však vyrábí i z rostlin, ze kterých se esenciální oleje nedestilují. Pak je jediným cílem takové destilace výroba hydrolátu.

Při destilaci se voda přemění v páru, tato pára se nechá prostoupit rostlinným materiálem a pak se nechá zkondenzovat. Výsledkem kondenzace je hydrolát a troška esenciálního oleje, pokud se využily rostliny s obsahem silic.

Hydrolát je tvořen vodou a látkami rozpustnými ve vodě, které byly natolik lehké, aby s párou vystoupaly z rostliny. Taky obsahuje malinké množství esenciálního oleje – jeho množství závisí na konkrétní použité rostlině, způsobu výroby a zpracování.

Hydrolát, hydrosol, květová nebo květinová voda. Kde je rozdíl?

Na trhu je spousta výrobků s různým označením, které mohou na první pohled vypadat jako hydrolát. Potřebujeme tak jasnou informaci od výrobce, že je ten který produkt skutečně hydrolátem.

Pravý hydrolát, hydrosol – získaný destilací aromatických i nearomatických rostlin, bez aditiv, maximálně konzervovaný

Aromatické vody připravené jiným způsobem než destilací – například kondenzací vody odpařené při sušení rostlin, …

Parfémované vody – parfémované různými technologiemi, s použitím solubilizátorů nebo bez. K parfemaci se používají přírodní nebo umělé látky. Někdy se aromatizuje esenciálním olejem, tam, kde to ekonomicky dává smysl.

Květová a květinová voda – tento výraz může být použit pro jakýkoliv z výše jmenovaných produktů

Říkáte si, jak poznáte, o co se jedná? Tady bohužel neexistuje jednoduché pravidlo. Někdy to lze vyčíst z etikety, například obsah parfemace, ale není to pravidlem. Kvalitu hydrolátu dovede prozradit jen správně provedená analýza, která často není dostupná ani prodejcům. Názvosloví není jednotné, standardy nejsou zažité, chybí znalosti problematiky a prakticky všechny hydroláty pochází ze zahraničí, takže nám do hry vstupují ještě nepřesnosti vzniklé při překladu nebo díky regionálním odlišnostem. Doporučila bych proto kupovat hydrolát takového výrobce, který vám dává záruku, že se skutečně jedná o hydrolát v požadované kvalitě a „podepíše se pod ni“.

Jak hydrolát kupovat?

U výběru hydrolátu se vyplatí hledat kvalitu. V opačném případě nejen, že produkt nebude mít takové přínosy, může také zadělat na trable. Protože je toto téma tak důležité, sepsala jsem o něm samostatný článek.

Jak hydrolát skladovat?

Správné skladování hydrolátu je zásadní, pokud chceme používat bezpečný a zdravý produkt. Jelikož je hydrolát tvořen z naprosté většiny vodou, velmi snadno se kazí. To ale bohužel na pohled nepoznáme, takže se tomu snažíme vyhnout správným skladováním. I toto téma jsem podrobně rozebrala v samostatném článku.

Se skladováním hodně souvisí i předešlý bod zaměřený na výběr hydrolátu. Protože hydrolát nám čerstvý vydrží jen v případě, že tu čerstvost a kvalitu má v okamžiku, kdy si ho přineseme domů.

K čemu je hydrolát dobrý?

Někdo říká, že hydrolát je „light“ verzí esenciálního oleje. To je velmi zjednodušené pojetí, ale v některých situacích bude platit. Hydrolát je často skvělou alternativou k esenciálním olejům, to bezesporu. Nicméně složením se velmi liší.

Využití hydrolátu vychází z jeho vlastností, těmi jsou:

 • jedná se o vodu a s dalšími látkami s vodním základem se mísí
 • obsahuje zajímavé aktivní látky vyextrahované z rostlin
 • je velmi jemný, aktivních látek obsahuje relativně málo ve srovnání třeba s esenciálním olejem
 • mívá nižší pH – je tedy kyselejší, což je vhodné pro naši pokožku

Hydroláty jsou jemnější ve srovnání s esenciálními oleji. Jsou tak skvělé tam, kde o sebe chceme pečovat přírodně, chceme využít sílu rostlin a zároveň nepotřebujeme nebo nemůžeme sahat po esenciálním oleji.

Jsou mnohem vhodnější pro děti, těhotné a kojící, také pro medikované osoby a osoby, u kterých potřebujeme jemnější řešení. Zrovna tak pro výborné aromaterapeutické začátky, včetně kúry.

Jak hydrolát voní?

Hydrolát voní do určité míry po rostlině, ze které byl vyrobený. Obsahuje ale jen některé látky, které jí dávají charakteristickou vůni. A obsahují malinké množství esenciálního oleje. Jejich vůně je oproti vůni esenciálních olejů (i čerstvé rostliny) slabší. Nevoní tak výrazně po dané rostlině, obvykle je bylinnější nebo sladší.

Vůně je často dalším ukazatelem kvality – pokud hydrolát voní příliš „pěkně“, nejspíš se jedná o parfemovanou vodu. Zkrátka růžový hydrolát nikdy nebude vonět stejně jako růže.

Jak hydrolát chutná?

Hydroláty jsou spjaté s arabskou kulturou a taky arabskou kuchyní. Třeba ten z pomerančového květu nebo růže se tradičně používá v řadě receptů. Z toho lehce dovodíme, že některé hydroláty nám přinášejí příjemnou chuť.

Hydrolát částečně nese taky chuť rostliny. Jejich chuť je většinou poměrně dost bylinná, i když tu máme i příjemnější květové vody jako neroli, růže, geránium nebo levandule. Hydrolát se ale prakticky nikdy nepožívá v jeho čisté podobě, ředí se – a to jak při terapeutickém užití, tak při kulinářském.

Může se hydrolát užívat vnitřně?

Hydroláty lze užívat vnitřně, ale aby to bylo bezpečné, je třeba, aby daný hydrolát splnil řadu podmínek. A jelikož se jedná o produkt, který někdo jiný musel vyrobit, závisí to především na výrobci. Hledáme tedy u něj informaci, zda je ten konkrétní hydrolát v kvalitě pro vnitřní užití.

V praxi se jedná o hydroláty, jejichž výroba i zpracování byly provedené tak, aby výsledný produkt byl bezpečný k požití. Výrobce potravinářského produktu musí dodržet i povinné značení – etiketa tak bude obsahovat stejné informace jako kterákoliv jiná potravina.

Taky musíme mít na paměti, že hydrolát jakožto produkt na vodní bázi snadno podléhá kontaminaci mikroby. A kontaminovaný produkt není k vnitřnímu užití bezpečný. Více o tom se dozvíte v článku Jak skladovat hydroláty.

Jinak pokud už máme hydrolát v požadované kvalitě, můžeme ho využít v kuchyni k ochucení pokrmů a nápojů (třeba si můžete připravit tuhle osvěžující vodu) i vnitřně terapeuticky. Právě kúra využívající hydroláty je často skvělým řešením řady obtíží. Samozřejmě mnohokrát nemusíme chodit tak daleko a stačí hydrolát využít v konkrétních momentech, kdy nám poskytne úlevu.

Ještě by se hodilo doplnit, že na trhu je spousta květových vod, které jsou určené k vnitřnímu užití – zejména pak k aromatizaci pokrmů. Velmi často se ale jedná o vody s umělou parfemací, dovážené z Afriky nebo Asie. I když se tyto produkty nabízejí jako potravinářské, neznamená to, že jsou přírodní nebo přínosné.

Jak hydrolát využít v každodenním životě?

Hydrolát má nespočet užití a následující výčet rozhodně není kompletní.

K čemu tedy hydrolát můžeme využít?

 • k přímému ošetření pokožky, například po opalování nebo při ekzémech či svědění – pokožku jím nastříkat nebo otřít, aplikovat ho obkladem
 • jako tonikum/pleťovou vodu mezi čištěním pokožky a aplikací pečujícího produktu
 • společně s rostlinným olejem ho můžeme použít místo pleťového krému (spojujeme vodní a olejovou složku)
 • k ošetření vlasů – opět ideálně aplikujeme sprejem
 • k ústním výplachům, kloktání
 • jako vodní složku nebo její část v kosmetice (vlastní nebo přimíchat do některých kupovaných produktů)
 • jako složku vonných produktů s vodní bází
 • do difuzéru
 • k osvěžení vzduchu (opět ideálně používáme se sprejovou hlavou)
 • k aromatizaci jídla a pití
 • k okamžité úlevě nebo terapeuticky (více o terapeutickém použití tady)

Máte lahvičku hydrolátu doma a přemýšlíte, co s ním? Zkuste třeba…

… použít hydrolát jako tonikum. Většina hydrolátů bude skvělá, ale některé jsou přeci jen v tomto směru hvězdy. Růžový, z pomerančového květu, levandulový, heřmánkový nebo gerániový patří mezi ně.

… jednoduchou pleťovou masku. Do většiny domácích masek se přidává nějaká tekutina – a my jako tuto tekutinu použijeme hydrolát. Stačí tedy troška jílu, kapka oleje a maličko hydrolátu.

… super jednoduchý nesmývací kondicionér. Recept na něj najdete tady. Jedná se v podstatě o hydrolát zahuštěný xanthanovou gumou a vylepšený pár kapkami oleje.

… a vlastně výroba gelu z hydrolátu se taky může hodit. Pro mnohé je aplikace gelu pohodlnější než stříkání hydrolátu přímo. Opět stačí hydrolát zahustit xanthanovou gumou. Takový gel oceníme třeba v létě při péči o pokožku po opalování.

Hydroláty jsou rozhodně úžasným přírodním produktem, který udělá náš život příjemnější. Pokud jste je ještě nevyzkoušeli, pro začátek můžete sáhnout po růžovém nebo levandulovém. A pokud už doma hydrolát máte, užívejte si ho a experimentujte. Má totiž úžasných využití.

Jaké hydroláty u nás najdete?

podívat se na všechny hydroláty

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *