Zobrazit všechny výsledky...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Zářijový vánek v našem skladu. Dala jsem do akce řadu šarží, abychom to tu provětrali a udělali místo pro nové šarže pro vánoční nákupy. Udělejte si radost z akční nabídky. Objednejte zboží za min. 1500 Kč a přibalíme citronovou trávu. Přidejte si ho v košíku.
Voňavé synergie z esenciálních olejů nejen do difuzéru

Synergie: co to je, proč nás zajímá a jak si ji sestavit.

Pojem synergie se ještě příliš nepoužívá, a to je škoda. Pojďme se mu pověnovat a zavést ho do slovníku. Zaslouží si to!

Co je to synergie?

Slovo synergie nejspíš známe i z jiných oblastí. Je to vztah nebo seskupení elementů, které spolu harmonicky tvoří jeden celek a jejich společné působení přináší víc, než kdybychom je použili jednotlivě vedle sebe. A přesně to samé platí v i případě aromaterapeutických synergií.

Synergie je v našem případě směs esenciálních olejů, které společně harmonicky přinášejí efekt, který hledáme.

Synergie můžeme vytvářet pro použití v difuzéru. Zrovna tak je ale uplatníme do kosmetiky, parfémů či jakýchkoliv dalších voňavých výrobků. A samozřejmě se užijí i pro masáže nebo terapii jakoukoliv cestou. Taky si můžeme namíchat synergii z našich oblíbených esenciálních olejů vhodných do jídla. A používat ji pak v kuchyni.

Určitě stojí za to říct, že synergie může být tvořená také rostlinnými oleji, případně kombinací rostlinných a esenciálních.

Proč nás synergie zajímají?

Synergie umožní z esenciálních olejů (nebo těch rostlinných) dostat ještě „o kapku více“. Dovolí nám z jednotlivých esenciálních olejů poskládat komplexnější směs, která bude mít širší a výraznější účinky. A většinou bude taky příjemně vonět.

Pracovat se synergiemi je taky ohromně pohodlné. Stačí pak jedna lahvička v šuplíčku, není třeba pokaždé míchat směs ve chvíli, kdy ji potřebujeme.

Jak synergii připravovat?

Osobně vidím dva hlavní možné přístupy – intuitivní sestavování a informované sestavování.

V mnoha případěch tělo pozná, která vůně mu sedí, a tak intuitivně sestavíme směs, kde spolu jednotlivé složky budou ladit a přinesou kýžený efekt. Třeba směs svěží citrusovou nebo balzamickou s tóny eukalyptu a rozmarýnu.

U synergií do difuzéru se intuitivního sestavování tak bát nemusíme, protože vždy používáme jen pár kapek k ovonění celého prostoru, pokud však chystáme léčivé přípravky a nebo synergii chceme využívat intenzivněji, musíme s informacemi pracovat téměř bez výjimky.

Jak tedy začít?

Na začátek je ideální začít s malým počtem esenciálních olejů, nejlépe volíme do pěti kusů.

Je jednodušší pracovat s určitou skupinou esenciálních olejů – mohou to být citrusy, reziny, esenciální oleje s balzamickým efektem nebo třeba divoké byliny. Pro inspiraci můžete kouknout do našeho staršího článku na dify.

Volíme vždy kvalitní esenciální oleje a platí, že čím kvalitnější bude, tím širší použití výsledná směs bude mít. Navíc kvalita se pozitivně projeví i na vůni. Mnohé nekvalitní esenciální oleje mají silnou vůni bez hloubky a dobře vonící směsi se z nich hůře míchají, bez ohledu na slabší účinky.

Prvotní experimentování zvládneme jednoduše tak, že si adepty otevřeme a přivoníme si k nim společně.

Když už máme zvolenou skupinu esenciálních olejů a začneme vybírat konkrétní kousky, můžeme se pro jeden až dva doplňující podívat i v jiné skupině. Takový éterický olej nám pak často směs krásně osvěží, dodá jí další patro. Může to být koření, může to být bylinka nebo k zemitým směsím naopak osvěžení v podobě citrusu.

Při míchání bereme v potaz několik aspektů – pro co směs budeme používat, jak silně dané esenciální oleje voní a jak silně účinkují. U některých si totiž musíme dát pozor na koncentraci – ve větším množství mohou dráždit, ať už kůži při kontaktu nebo sliznice při vdechnutí.

Na základě toho pak sestavujeme směs, esenciální oleje přidáváme po kapičkách a důsledně si vše zapisujeme.

Pokud mícháme synergii, jejíž primárním úkolem bude vonět, počítáme s tím, že při uležení se může ještě změnit. Ostatně u výroby parfémů je právě to uležení jedním z kroků procesu.

Jak hledat informace?

Pokud synergii budeme používat terapeuticky, snažíme se k vybraným esencím načerpat co nejvíce informací. Ověříme si, že účinky se skutečně doplňují a posilují a že nemohou jít proti sobě. Zjistíme si případné kontraindikace. Vždy konzultujeme více zdrojů a snažíme se pochopit princip, na kterém fungují. Kolem esenciálních olejů a jejich účinků koluje mnoho mýtů a nepravd, některé jsou založené na domněnkách a jiné na špatně vyložených výsledcích studií.

Esenciální oleje jsou tvořeny aktivními látkami a právě ty jsou nám nejlepším vodítkem. Základní informací nám bude údaj zvaný chemotyp. Ten nám říká, která nebo které aktivní látky jsou v tom konkrétním esenciálním oleji klíčové. Stanoven byl na základě laboratorních analýz, ne teoreticky dle druhu rostliny.

Pak pro nás mohou být důležité profily esenciálních olejů, ze kterých vyčteme obsah dalších zajímavých látek. Protože určitě platí, že co není zajímavé pro jednoho a není důležité pro stanovení chemotypu, může být zásadní pro jiného.

K jednotlivým obsaženým látkám lze v dnešní době dohledat spoustu informací a zjistit tak, jaké účinky přesně nabízejí. Můžeme pochopit jejich podstatu a mechanismus, kterým na nás působí. Pokud budeme informace hledat přes jednotlivé aktivní látky, vyhledávač nám spíš nabídne kvalitní materiál ke studiu – odborné studie, hodnotné publikace či zdroje informací vytvořené odborníky.

Troška inspirace…

Synergie, tedy ty do difuzéru, najdete i u nás a můžete se jimi inspirovat při sestavování těch vašich. Všechny jsou vyrobené z esenciálních olejů terpenické kvality, takže nejen že krásně voní, ale také přinášejí účinky. Takže pokud se vám nechce míchat nebo nejdřív chcete vyzkoušet, jak to s takovou synergií chodí, je to taky ideální řešení.

Synergie z esenciálních olejů: co to je, proč nás zajímá a jak si ji namíchat | aromaterapie | prostemiluju.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Obsah článku

Další čtení z našeho blogu...

Čisté přírodní kosmetické jíly - kvalita, vlastnosti, použití, jak koupit

Průvodce: kosmetické jíly

Jaký jíl vybrat? Na co si dát pozor při nákupu? Jak poznat kvalitní jíl? A co s ním všechno pak dělat? Doufám, že na následujících

Možnosti dopravy

Balíčky odcházejí každý všechní den kolem poledne a zpravidla stihneme odeslat i objednávky z téhož dopoledne. Víme, že rychle doručený balíček potěší.

Česká republika
Slovensko