Zobrazit všechny výsledky...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Zářijový vánek v našem skladu. Dala jsem do akce řadu šarží, abychom to tu provětrali a udělali místo pro nové šarže pro vánoční nákupy. Udělejte si radost z akční nabídky. Objednejte zboží za min. 1500 Kč a přibalíme citronovou trávu. Přidejte si ho v košíku.
Hydroláty (květové vody) a jak je užívat vnitřně

Jak užívat vnitřně hydroláty pro jejich léčivé účinky?

Hydroláty jsou nejen voňavé, ale i léčivé. Přešly do nich z rostliny ty látky, které jsou ve vodě rozpustné. Navíc obsahují i malinkaté množství esenciálního oleje. Můžeme je tak využívat nejen kosmeticky, ale i pro podporu našeho zdraví nebo nárazově ve chvíli, kdy potřebujeme úlevu. Jak na to?

Bezpečné používání hydrolátů vnitřně

Pravidlem číslo jedna je, že vždycky vnitřně užíváme jen ty hydroláty, které jsou k tomu určené. Na etiketě musí být napsáno, že jsou k vnitřnímu užití. Jinak nejsou pro tyto účely s jistotou bezpečné. Speciálně si dáváme pozor tam, kde není jasné, zda a jak je hydrolát konzervovaný. Často jsou v nich konzervanty “na tajňáka”. Na druhou stranu hydroláty určené pro vnější užití a bez konzervantů pravděpodobně nejsou bezpečné, protože mohou obsahovat kontaminaci mikroby. Přeci jen je to voda.

Vnitřně užíváme jen ty hydroláty, které jsme si koupili zabalené přímo z výroby. V žádném případě není vhodné užívat hydroláty, které prodávající nakoupil ve velkém a pak sám zabalil. Je tam řada rizik, od mikrobiálního znečištění přes znečištění obalů či kontaminaci jinými látkami a technicky je toto náročné ošetřit.

Jak poznat kvalitní květovou vodu?

Navážeme na předchozí pravidlo a povíme si něco o trvanlivosti. Hydrolát se po otevření okamžitě začíná kazit. Musí být proto skladován v lednici a k vnitřnímu užití je vhodný pouze po dobu asi 15 dnů. Tady i vidíme, proč rozlévané hydroláty nejsou vůbec k vnitřnímu užití vhodné.

Tady máme ovšem jednu výjimku – pokud hydrolát přidáme do potravin, které projdou tepelnou úpravou, tam můžeme pravděpodobně použít i hydrolát, který byl otevřen o něco dříve než před dvěma týdny – tedy za podmínky, že vypadá v pořádku a skladovali jsme ho správně. Ovšem některé mikroorgamismy vylučují toxiny, které se tepelnou úpravou nezničí, ty jsou pak zejména při vnitřním použití problémem.

Dávkování hydrolátů

Hned na začátek je třeba říct, že neexistuje jedno jediné správné všeobecně aplikovatelné pravidlo. Obsah účinných látek se u hydrolátů liší, zrovna tak hraje roli i naše tělesná stavba a další faktory. Níže uvedený způsob užití hydrolátů je jedním z těch, které se v praxi využívají. Je to jednoduché a bezpečné pravidlo, které nám v začátku dobře poslouží.

Prvním způsobem užívání hydrolátů je dlouhodobější užívání v rámci kúry. Ta může trvat týden nebo tři týdny, u té třítýdenní dáváme po jednom kole týdenní pauzu.

V rámci kúry si denně připravujeme vodu s hydrolátemv litru vody rozmícháme 1 nebo 2 lžíce hydrolátu, v závislosti na jeho síle. Popíjíme během dne.

Máme ale taky možnost hydrolát využít jednorázově, když zrovna potřebujeme. Třeba když nemůžeme usnout nebo nám to dobře netráví. V takovém případě rozmícháme lžičku hydrolátu v malé sklence vody a vypijeme. Tady může být fajn použít vodu vlažnou až teplou.

Jinak hydroláty se používají i k výplachům – třeba úst, nosu… Tam platí všeobecné pravidlo ředění vodou jedna ku jedné.

Pár dalších poznámek

Hydroláty jsou jemné a většina z nich je bezpečná i pro těhotné ženy a malé děti. I přesto si vždycky u konkrétních hydrolátů hledáme informace, zda je můžeme použít bez omezení v naší situaci.

I u hydrolátů nás zajímá BIO certifikace, obzvláště pokud je budeme chtít užívat vnitřně.

A platí i to, že čteme etiketu a zajímáme se o to, kdo hydrolát vyrobil. Mnoho produktů totiž ve skutečnosti není hydrolátem, ale aromatizovanou vodou. Dalším problémem je konzervace. Často konzervant není uveden, pak ale musí být uvedená informace týkající se skladování a doby použitelnosti.

Užívání hydrolátů vnitřně pro jejich léčivé účinky. Jak na to? Základní pravidla

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Obsah článku

Další čtení z našeho blogu...

Čisté přírodní kosmetické jíly - kvalita, vlastnosti, použití, jak koupit

Průvodce: kosmetické jíly

Jaký jíl vybrat? Na co si dát pozor při nákupu? Jak poznat kvalitní jíl? A co s ním všechno pak dělat? Doufám, že na následujících

Možnosti dopravy

Balíčky odcházejí každý všechní den kolem poledne a zpravidla stihneme odeslat i objednávky z téhož dopoledne. Víme, že rychle doručený balíček potěší.

Česká republika
Slovensko