První otevření lahvičky: proč některý esenciální olej voní tak slabě?

Možná se vám to taky někdy stalo. Otevřete poprvé lahvičku esenciálního oleje, na který jste se tak těšili, a on voní tak nějak slabě. Nezoufejte, často je to úplně normální.

U našich esenciálních olejů se to stává poměrně často. Ještě si živě pamatuju, jak jsem načínala úplně první terpenický éterák. Zdál se mi slabý. Ale na podruhé a na potřetí už to bylo lepší a nakonec to bylo úplné jiné kafe.

Abychom vůni esenciálního oleje mohli cítit, musí se nejdřív dostat z lahvičky. Do vzduchu, taky na kapací vložku, na víčko, aby je ovoněl. K tomuto často dochází až ve chvíli, kdy ho otevřeme. Jednak se pak díky své schopnosti těkat začne sám dostávat ven, taky tomu ale značně napomůže naše manipulace.

Vliv na toto má i složení esenciálního oleje – některé obsažené látky jsou přirozeně pronikavější a výraznější a rychleji se linou ven. Čerstvě načnutá lahvička může více vonět i v případě, že se jedná třeba o rektifikovaný esenciální olej, jehož složení bylo uzpůsobeno tomu, aby bylo pronikavější. Často záleží i na tom, s čím se náš nos doposud setkal, co třeba i jen podvědomě od prvního přičichnutí očekává.

No a nakonec bych samozřejmě měla přinést řešení situace – používejte esenciální olej a bude po problému :).

PS: Nápad na tento článek přišel ve chvíli, kdy jsem otevřela právě ten esenciální olej, co vidíte na fotce. Je to zelená mandarinka, která voní naprosto úžasně. A na kterou jsem se moc těšila. Pokud ji chcete omrknout, najdete ji tady. Je samozřejmě BIO a v kvalitě pro vnitřní užití.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.