Zobrazit všechny výsledky...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Zářijový vánek v našem skladu. Dala jsem do akce řadu šarží, abychom to tu provětrali a udělali místo pro nové šarže pro vánoční nákupy. Udělejte si radost z akční nabídky. Objednejte zboží za min. 1500 Kč a přibalíme citronovou trávu. Přidejte si ho v košíku.
Proč většina esencí není bezpečná k použití do jídla?

Proč není většina esenciálních olejů vhodná do jídla?

Proč pro většinu esenciálních olejů platí, že nejsou vhodné k vnitřnímu užití? V čem jsou jiné než ty naše?

Tuhle otázku dostávám často a dlouho jsem v tom ze začátku sama tápala.

Tady jsou ve zkratce (možná) nejdůležitější důvody, proč jakkoliv užívat vnitřně běžné esenciální oleje není vůbec dobrý nápad.

  • Výrobce běžných esencí neřeší bezpečnost při vnitřním užití – naopak, veškeré zodpovědnosti se zříká, většinou taky na etiketě najdeme varování před požíváním. Je to logické.
  • Běžný esenciální olej nebyl dostatečně důkladně analyzován s ohledem na vnitřní užití, může v sobě obsahovat látky, které jsou při požití velmi nebezpečné. Ty tam můžou vzniknout třeba při destilaci, skladování nebo manipulaci s esenciálním olejem. Tyto látky se můžou vytvořit přeměnou některých přirozeně se vyskytujících látek a nebo se může jednat o látky cizí, třeba kontaminaci. Analýza musí být provedena vždy s ohledem na bezpečnost při požití a musí ji provádět dostatečně zkušený personál, znalý navíc “nejnovějších trendů” v oblasti adulterace (alias podvodných praktikách).
  • S esenciálním olejem nebylo zacházeno jako s potravinou – nebyly dodržovány hygienické a další předpisy. To se týká všech stupňů výroby, balení, skladování, dopravy a všech článků, které se na řetězci podílely.
  • Výrobce zrovna tak neplní další povinnosti, které s potravinářskou problematikou souvisejí. Třeba na obale chybí některé pro potraviny důležité informace.
  • Zejména u levnějších esenciálních olejů je velká pravděpodobnost, že byly ředěné či jiným způsobem neodpovídají standardům. To je velké potenciální riziko. Souvisí s bodem o analýze.
  • My jako spotřebitelé nejsme schopni posoudit ani z přiložených chemických analýz, zda je esenciální olej bezpečný pro požití. Nedovede to ani aromaterapeut nebo chemik, byť má se čtením analýz zkušenosti. Musíme tedy důvěřovat výrobci, jeho schopnosti si vše ohlídat.

Nakonec, esenciální oleje bych v tomto aspektu přirovnala k vodě. U té nám taky sakra záleží na tom, zda je skutečně pitná. Není voda jako voda. A není esenciální olej jako esenciální olej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další čtení z našeho blogu...

Čisté přírodní kosmetické jíly - kvalita, vlastnosti, použití, jak koupit

Průvodce: kosmetické jíly

Jaký jíl vybrat? Na co si dát pozor při nákupu? Jak poznat kvalitní jíl? A co s ním všechno pak dělat? Doufám, že na následujících

Možnosti dopravy

Balíčky odcházejí každý všechní den kolem poledne a zpravidla stihneme odeslat i objednávky z téhož dopoledne. Víme, že rychle doručený balíček potěší.

Česká republika
Slovensko