4 způsoby, jak používat esenciální oleje

Způsoby využití esenciálních olejů

S jednou jedinou lahvičkou esenciálního oleje můžeme kouzlit. Jak ale? Jak esence můžeme používat v našem životě a využít jejich magických účinků?

Inhalace

Když jsem poznala první esenciální oleje, jejich osud byl jasný – skončit v aromalampičce. Tehdy se domácí kosmetika nevyráběla a internet nebyl. Informací o éterických olejích tak bylo málo. Mamka tenkrát koupila levanduli a mám dojem, že nám ji dávala do aromalampy před spaním.

Dneska už nepoužíváme aromalampu, ale difuzér. Přiznám se, původně jsem ho považovala za zbytečnost. Difuzér ale esenciální oleje nezahřívá, rozptyluje je ultrazvukově. A nebo pracuje regulovaně s takovým teplem, aby se esenciální oleje odpařily a jejich kvalita zůstala. Díky tomu si esenciální olej zachovává svoje vlastnosti, lépe prostor provoní. U aromalampy mi taky vadilo věčné pálení svíček z umělého vosku.

Další možností jsou různé esencemi napuštěné tyčinky, kuličky nebo třeba z éteráčků namíchaný parfém. A co si budeme, často si taky rovnou přičichneme k lahvičce esence.

Jinak je škoda, že dneska se inhalace podceňuje. Je přitom překvapivě efektivní metodou, jak využívat esenciální oleje v praxi.

Při inhalaci se ve vzduchu rozptýlená esence dostává do našich plic a přes ně pak do krevního oběhu. A to dosti rychle.

(Nevěříte? Důkazem, že plíce tuto schopnost mají, je obliba některých návykových látek, které se přesně tímto způsobem užívají.)

Ovšem je taky potřeba říct ještě jedno – důležitá je kvalita. V některých případech sice mají efekt i umělé látky či nekvalitní esenciální oleje, nicméně ve spoustě případů nám neposlouží a navíc mohou způsobit i problémy. Takže kvalita je důležitá i u těch esenciálních olejů, které jen inhalujeme.

Lokální/vnější aplikace

Lokální aplikace esenciálních olejů je stále oblíbenější – velmi často se totiž přidávají do kosmetiky. Včetně kosmetiky vlastnoručně vyrobené! (A tu prostě milujeme :).)

Při lokální aplikaci se využívá skutečnosti, že molekuly látek obsažených v esenciálních olejů jsou dostatečně malé na to, aby prošly pokožkou a dostaly se do krve a tkání.

Použít tak esence můžeme do krémů, tělových mlék, olejů, pleťových čistících produktů a vod, do mýdel, šamponů, ale třeba i zubních gelů, past, ústních vod. A samozřejmě tu máme oblíbené mastičky a balzámy. Masážní oleje sem patří taky. Výjimečně pak esenci aplikujeme i přímo neředěnou z lahvičky.

Tady je potřeba zmínit jednu důležitou věc – a tou je rozpustnost esenciálních olejů. Ty se totiž nemísí s vodou, ale s olejem, alkoholem a několika dalšími typy látek. Při lokálním použití prakticky všechny éterické oleje ředíme – jednak proto, že samotná esence je velmi silná a ve vysoké koncentraci může neudělat dobrotu. Taky ale rozmícháním esence v bázi máme možnost esenci aplikovat na větší část těla. Kupříkladu čistou levandulovou esencí můžeme potřít pupínek, těžko se s ní namasírujeme. Proto si ji raději kápneme do rostlinného oleje, který pak k masáži použijeme.

Vnitřní užití

Vnitřní užití esenciálních olejů je skoro na konci seznamu z určitého důvodu – je komplikované a vlastně i nejméně využívané.

Jelikož esenciální oleje v sobě nesou mnoho léčivých účinků rostliny, dají se použít jako alternativa k jiným rostlinným preparátům. Jsou ale velmi koncentrované, tudíž je potřeba s nimi umět zacházet. Další věc je pak kvalita esence. Naprostá většina esenciálních olejů nemusí být pro vnitřní užití bezpečná. Hledejte proto vždycky u výrobce potvrzení toho, že esenciální olej je určen k vnitřnímu užití. Chtějte to jednoznačně napsané na produktu, nespoléhejte se na rady prodejních textů.

U vnitřního užití je velmi důležité správné dávkování a smísení s nosičem. Nosič zajistí, že požití esence pro nás bude bezpečné – že nás třeba nepopálí. Často se tak esenciální olej míchá třeba do medu. Nebo se mísí s olejem a pak se směsí plní kapsle.

Možná vás taky překvapí, že vnitřní užití vůbec nemusí být nejefektivnější metodou použití esencí. Má smysl jen v některých případech a nefunguje tak přímočaře. Často přinese lepší výsledky inhalace nebo lokální aplikace.

Aromatizace a ochucování

Esenciální oleje lze taky použít jako 100% přírodní aroma a ochucovadlo. Kapka pomerančové esence vylepší čokoládu o 300 %, kapka citronu zas dá tu správnou vůni naší bábovce.

Esenciální olej je často lepší alternativou k citrusové kůře – máme ho vždy po ruce, je 100% bio a stojí míň peněz i starostí (aneb proč preferuju esenci před kůrou najdete tady). Mátová esence nám zase umožní dát jídlu skutečně mátovou chuť, takovou tu svěží a plnou, kterou jinak budeme z čerstvé máty těžko dostávat.

Říkáte si, jaký je rozdíl mezi vnitřním užitím esencí a aromatizací?

Základním rozdílem je množství použité esence. U aromatizace použijeme velmi malé množství, a to jen za účelem propůjčení chuti a vůně pokrmu. Samozřejmě z esencí má tělo taky užitek, ale není to primární účel. A všeobecně vzato je to bezpečné – esence jsou ostatně využívány i potravinářským průmyslem.

Vnitřní užití esencí za účelem léčby počítá s větším množstvím esence a vyžaduje podstatně větší opatrnost. Důležitá je taky dostatečná informovanost a samozřejmostí je 100% kvalita esence, která se k tomu využívá.

V článku Esence jako aroma vs. esence jako lék jsem se tomuhle tématu věnovala podrobněji.

V našich dalších článcích vám přiblížíme konkrétnější způsoby použití esencí. Na webu dify.cz najdete spoustu receptů na domácí kosmetiku, na foodnotes.cz zase recepty na dobroty esenciálními oleji vylepšené.

Doufáme, že vám přineseme dostatek inspirace, abyste si esence mohli užít na maximum! 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *