Zobrazit všechny výsledky...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Zářijový vánek v našem skladu. Dala jsem do akce řadu šarží, abychom to tu provětrali a udělali místo pro nové šarže pro vánoční nákupy. Udělejte si radost z akční nabídky. Objednejte zboží za min. 1500 Kč a přibalíme citronovou trávu. Přidejte si ho v košíku.
Bio éterické oleje k vnitřnímu užívání

Znamená bio certifikát, že je esenciální olej bezpečný ke konzumaci?

Spousta esenciálních olejů se dneska vyrábí v bio kvalitě, a to je dobrá zpráva. Můžou se ale takové esenciální oleje používat do jídla?

Co je bio certifikát?

Nálepka “bio” se stala dost oblíbenou a setkáme se s ní u spousty výrobků. U potravin – jako třeba v našem případě, protože doplňky stravy patří mezi potraviny, taky ale u kosmetiky, textilu, různých kuchyňských pomůcek… U spousty výrobků, které nejsou vůbec ke konzumaci určené. Fakt, že jsou bio, znamená pouze, že pochází z ekologického hospodářství.

Označení produktu jako “bio” má jistě své přínosy, o tom žádná. Zároveň ale platí, že označení bio neznamená totéž, co jedlé. Znamená to jen, že při produkci se víc myslelo na přírodu, nepoužívala se celá řada chemie a že zpracování bylo čistší, šetrnější. Ale neznamená to, že věc s označením bio můžeme polknout.

O jedlosti rozhodne až analýza

Podle toho, k jakému účelu výrobce esenciální olej vyrábí, nastavuje i výrobní procesy a kontrolní mechanismy. Pokud vyrábí pro vnější použití, nemusí vstupní surovinu ani výrobní proces tolik hlídat a nemusí (tak důkladně) analyzovat výsledný esenciální olej. Naopak výrobce esenciálního oleje k vnitřnímu užití ručí za to, že ke konzumaci bezpečný je. Z toho důvodu má zpravidla nastavenou přísnější kontrolu procesů a vyrobené esenciální oleje podrobuje důkladné chemické analýze, aby k zákazníkovi pustil jen 100% bezpečný produkt. Zhodnocení bezpečnosti produktu je v tomto případě náročné a může ho provést jen laboratoř s dostatečnými zkušenostmi s potravinářskými produkty.

Jídlo vs. nejídlo

U různých typů produkce se liší výrobní a kontrolní procesy také z hlediska legislativy. Potravinářský podnik dodržuje jiné předpisy a sleduje jiné procesy než podnik vyrábějící kupříkladu chemické látky. Třeba z hlediska hygieny nebo hlídání čistoty látky tu najdeme řadu rozdílů. I z tohoto důvodu je pro nás důležité vědět, že s tím, co chceme požít, bylo skutečně nakládáno jako s jídlem.

Pokud navíc mluvíme o BIO produkci, rozdílů je tu o to více.

Esenciální olej jako doplněk stravy
Esenciální olej jako 100% přírodní aroma

Konkrétně na esenciálních olejích musí být výslovně vyznačeno, že jsou určené k vnitřnímu užití. A to přímo od výrobce, případně dovozce. Jelikož jsou esenciální oleje bezpečně použitelné jen a pouze při dodržení dávkování, je třeba, aby i tato informace byla na balení uvedená. Musíme na něm tedy najít doslovné konkrétní instrukce k použití.

Všechny tyto informace by měly být uvedené na obale. Pokud na něm uvedené nejsou, nemůže prodejce tvrdit, že je esenciální olej vhodný k jídlu, jelikož neplní své zákonem dané povinnosti.
 
Nakonec určitě stojí za to zmínit, že podobně jako s esenciálními oleji to funguje i s dalšími přírodními produkty – třeba rostlinnými oleji nebo hydroláty.

Říkáte si třeba, proč vůbec kvalitu esenciálních olejů zkoumat a proč hledat takové, které v kuchyni použít můžeme? Mrkněte na článek o tom, proč už nepoužívám citronovou kůru v kuchyni.

Můžeme bio esenciální oleje používat při vaření?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Obsah článku

Další čtení z našeho blogu...

Čisté přírodní kosmetické jíly - kvalita, vlastnosti, použití, jak koupit

Průvodce: kosmetické jíly

Jaký jíl vybrat? Na co si dát pozor při nákupu? Jak poznat kvalitní jíl? A co s ním všechno pak dělat? Doufám, že na následujících

Možnosti dopravy

Balíčky odcházejí každý všechní den kolem poledne a zpravidla stihneme odeslat i objednávky z téhož dopoledne. Víme, že rychle doručený balíček potěší.

Česká republika
Slovensko