I když máme kvalitní esenciální oleje vhodné pro použití do potravin, stále musíme dodržovat řadu pravidel pro jejich bezpečné použití.
Zejména myslíme na to, že…
- esenciální oleje nejsou rozpustné ve vodě. Nikdy je proto nekapeme do sklenice s vodou nebo džusem. Obvykle na hladině totiž vytvoří “mastnou skvrnu”, s vodou se nepromísí. Esenciální olej se tak nenaředí a pokud ho tímto způsobem vypijeme, hrozí řada problémů, třeba že nás podráždí nebo popálí. V případě dlouhodobého nesprávného užívání může dojít k trvalým patologickým změnám na sliznicích.
- esenciální oleje se nejlépe smísí s tukem, olejem, dále je můžeme vmíchat do emulzí – tedy potravin, které sestávají z vody i tuku. A taky s alkoholem, obecně ale platí, že musí být co nejsilnější, posléze takovou směs můžeme ředit. Poslouží nám také směsi s obsahem cukru nebo soli, případně želé a další zahuštěné potraviny. Taky si lze na pomoc vzít nějaký emulgátor nebo solubilizátor určený pro použití do potravin. Já sama nejčastěji esenciální oleje mísím s rostlinným olejem, vmíchávám je do ovesných kaší a jogurtu, přidávám do krému a šlehačky.
- jelikož jsou esenciální oleje vysoce koncentrované, používáme je skutečně po kapičkách, ve velmi nízkém dávkování. O dávkování a hlavně o rozdílu mezi použitím éterických olejů v kuchyni a při terapii jsme psaly tady.
- je třeba je používat s opatrností – u lidí se zdravotními problémy (zejména epilepsií, vysokým krevním tlakem…), dále žen těhotných a kojících a taky u dětí by se mělo použití esenciálních olejů v jídle zvážit. Je zde důležitá dobrá informovanost a dodržení bezpečného dávkování.
UPDATE: pro smísení esenciálních olejů s vodní bází máme skvělý tekutý přírodní emulgátor. Jmenuje se Solubol a je v potravinářské kvalitě.