Zobrazit všechny výsledky...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Zářijový vánek v našem skladu. Dala jsem do akce řadu šarží, abychom to tu provětrali a udělali místo pro nové šarže pro vánoční nákupy. Udělejte si radost z akční nabídky. Objednejte zboží za min. 1500 Kč a přibalíme citronovou trávu. Přidejte si ho v košíku.
Jak používat éterické oleje do jídla?

Jak používat esenciální oleje do jídla?

I když máme kvalitní esenciální oleje vhodné pro použití do potravin, stále musíme dodržovat řadu pravidel pro jejich bezpečné použití.

Zejména myslíme na to, že…

  • esenciální oleje nejsou rozpustné ve vodě. Nikdy je proto nekapeme do sklenice s vodou nebo džusem. Obvykle na hladině totiž vytvoří “mastnou skvrnu”, s vodou se nepromísí. Esenciální olej se tak nenaředí a pokud ho tímto způsobem vypijeme, hrozí řada problémů, třeba že nás podráždí nebo popálí. V případě dlouhodobého nesprávného užívání může dojít k trvalým patologickým změnám na sliznicích.
  • esenciální oleje se nejlépe smísí s tukem, olejem, dále je můžeme vmíchat do emulzí – tedy potravin, které sestávají z vody i tuku. A taky s alkoholem, obecně ale platí, že musí být co nejsilnější, posléze takovou směs můžeme ředit. Poslouží nám také směsi s obsahem cukru nebo soli, případně želé a další zahuštěné potraviny. Taky si lze na pomoc vzít nějaký emulgátor nebo solubilizátor určený pro použití do potravin. Já sama nejčastěji esenciální oleje mísím s rostlinným olejem, vmíchávám je do ovesných kaší a jogurtu, přidávám do krému a šlehačky.
  • jelikož jsou esenciální oleje vysoce koncentrované, používáme je skutečně po kapičkách, ve velmi nízkém dávkování. O dávkování a hlavně o rozdílu mezi použitím éterických olejů v kuchyni a při terapii jsme psaly tady.
  • je třeba je používat s opatrností – u lidí se zdravotními problémy (zejména epilepsií, vysokým krevním tlakem…), dále žen těhotných a kojících a taky u dětí by se mělo použití esenciálních olejů v jídle zvážit. Je zde důležitá dobrá informovanost a dodržení bezpečného dávkování.

UPDATE: pro smísení esenciálních olejů s vodní bází máme skvělý tekutý přírodní emulgátor. Jmenuje se Solubol a je v potravinářské kvalitě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další čtení z našeho blogu...

Čisté přírodní kosmetické jíly - kvalita, vlastnosti, použití, jak koupit

Průvodce: kosmetické jíly

Jaký jíl vybrat? Na co si dát pozor při nákupu? Jak poznat kvalitní jíl? A co s ním všechno pak dělat? Doufám, že na následujících

Možnosti dopravy

Balíčky odcházejí každý všechní den kolem poledne a zpravidla stihneme odeslat i objednávky z téhož dopoledne. Víme, že rychle doručený balíček potěší.

Česká republika
Slovensko