Zobrazit všechny výsledky...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Zářijový vánek v našem skladu. Dala jsem do akce řadu šarží, abychom to tu provětrali a udělali místo pro nové šarže pro vánoční nákupy. Udělejte si radost z akční nabídky. Objednejte zboží za min. 1500 Kč a přibalíme citronovou trávu. Přidejte si ho v košíku.
Jaký je rozdíl mezi esenciálním olejem z levandule a z lavandinu?

Levandule vs. lavandin: jaký je mezi nimi rozdíl, po kterém sáhnout?

Levandule není jenom jedna. Pokud se vypravíme do světa esenciálních olejů (a nejenom těch), setkáme se s různými druhy levandule. Nejčastěji se asi bude jednat o klasickou levanduli lékařskou a pak o lavandin. Jaký je mezi nimi rozdíl, proč se tak liší v ceně a který z nich je pro nás kdy ten pravý?

Oba esenciální oleje jsou si velmi podobné a často nám stejně dobře poslouží oba dva. Nicméně je určitě dobré vědět, v čem rozdíl najdeme, a podle toho si vybrat ten správný pro naše potřeby.

Levandule lékařská (Lavandula angustifolia)

 • vyšší cena
  • udělala si „dobré jméno“, takže její cena na trhu díky tomu stoupla
  • ve srovnání s lavandinem obsahuje rostlina méně silic, takže z každé rostlinky se esenciálního oleje získá menší množství
 • používá se především pro své silně uklidňující účinky
 • má o něco jemnější a většinou bylinnější aroma
 • někdy se jí říká anglická levandule
 • používá se spíš terapeuticky – tam, kde potřebujeme přesně její obsah látek, případně pro dosažení rychlého efektu zklidnění.
 • díky své popularitě patří mezi nejprodávanější esenciální oleje, to s sebou nese problémy s pančováním a dalšími praktikami. Kupujeme ji proto ze spolehlivého zdroje.

Lavandin (Lavandula burnatii nebo intermedia)

 • nižší cena
  • není tak populární, někdo ho považuje za méně kvalitní, i když to tak není
  • rostlina byla vyšlechtěna tak, aby obsahovala velké množství silic, proto se jich z každé rostliny získá více, plus je méně náročný na pěstování
 • podobně jako klasická levandule uklidňuje, ale ne tak výrazně. Oproti levanduli má silnější antimikrobiální účinky.
 • díky obsahu kafru má výraznější, líbivější vůni, většinou květinovější ve srovnání s levandulí
 • přezdívá se jí francouzská levandule, je typická pro Francii a její parfemářské umění
 • užití má velmi široké – používá se do kosmetiky, parfémů, difuzéru i jako potravinářské aroma (pokud nám to potvrdí etiketa)

Když to shrneme, klasická levandule lékařská je skvělá v případě, že ji chcete používat pro své účinky na tělo a mysl, například pro zklidnění a podporu spánku. Tedy terapeuticky nebo nárazově v konkrétních případech.

Lavandin je skvělou volbou pro milovníky levandulové vůně, do kosmetiky, difuzéru i pro kreace v kuchyni (pokud je potravinářský).

Ale pozor. Produkty značené jako levandule jsou často ve skutečnosti nepřiznaným lavandinem. Rozdíl mezi nimi totiž pozná možná jen velmi dobře cvičený nosík a s jistotou laboratoř. Pravá levandule lékařská bude mít vždy vyšší cenu, nejedná se o esenciální olej za pár desítek korun.

U nás v eshopu najdete oba, tak je můžete omrknout.

PS: Účinky levandule lékařské nám do určité míry přináší taky levandulový hydrolát. Je jemnější, vhodný i pro děti a těhotné ženy a má zajímavou cenu. Ten náš je v BIO kvalitě a je bezpečný i pro vnitřní užití. Jeho použití je velmi snadné, protože je na vodní bázi. Najdete ho tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Obsah článku

Další čtení z našeho blogu...

Čisté přírodní kosmetické jíly - kvalita, vlastnosti, použití, jak koupit

Průvodce: kosmetické jíly

Jaký jíl vybrat? Na co si dát pozor při nákupu? Jak poznat kvalitní jíl? A co s ním všechno pak dělat? Doufám, že na následujících

Možnosti dopravy

Balíčky odcházejí každý všechní den kolem poledne a zpravidla stihneme odeslat i objednávky z téhož dopoledne. Víme, že rychle doručený balíček potěší.

Česká republika
Slovensko