Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Zářijový vánek v našem skladu. Dala jsem do akce řadu šarží, abychom to tu provětrali a udělali místo pro nové šarže pro vánoční nákupy. Udělejte si radost z akční nabídky. Objednejte zboží za min. 1500 Kč a přibalíme citronovou trávu. Přidejte si ho v košíku.
Jak voní pravé hydroláty?

Jak voní hydroláty? Voní skutečně jako rostlina nebo esenciální olej z ní?

Jak voní pravé hydroláty? Voní jako čerstvé růže, levandule, máta…? Nebo jako esenciální olej z nich? A nebo ne?

Vůni růží miluje většina z nás. A často se setkáme s radou, že pokud si nemůžeme dopřát růžový esenciální olej nebo absolue, ať sáhneme po růžovém hydrolátu (aka růžové vodě). Ano, ale! Rozhodně bychom měli vedět následující…

  • hydrolát a esenciální olej z téže rostliny málokdy voní úplně stejně. To proto, že esenciální olej je tvořen látkami těkavými, které jsou téměř nerozpustné ve vodě. Samozřejmě stopy esenciálního oleje v hydrolátu jsou, ale u každého hydrolátu bude situace jiná a skutečně se jedná jen o stopové množství konkrétních molekul, které zrovna ve vodě relativně rozpustné jsou. Celá řada aromatických molekul ve vodě rozpustná není vůbec.
  • v praxi zjistíme, že vůně hydrolátu je zpravidla bylinnější a jemnější, ne tak pronikavá a barvitá. Například u růže je vůně hydrolátu spíš ovocně-květinová, ne čistě květinová jako v případě éterického oleje nebo absolue. Často je taková sladší (proto se tedy skvěle hodí třeba do koktejlů, ale o tom zas jindy…). U levandule se někdy setkáte s tím, že vám voní „jako seno“…
  • někdy se stává, že si cestu k hydrolátu musíme najít – že na první, druhé přičichnutí nás nezaujme. Přeci jen při prvních zkušenostech podvědomě často očekáváme to, na co jsme zvyklí – tedy výraznější líbivé vůně.
  • některé hydroláty hezky nevoní a jiné nám můžou být i ne úplně příjemné. To se odvíjí od jejich složení. Každá rostlina obsahuje jiné látky, v průběhu destilace dochází k různým procesům a výsledný hydrolát obsahuje (a nebo taky neobsahuje) rozdílné množství řady aromatických molekul. Plus hydroláty se destilují i z nearomatických rostlin.
  • Z tohoto také plyne jedno – pokud máte růžový hydrolát/vodu, která skutečně voní příliš růžově, mějte se na pozoru. Velká část prodávaných produktů nejsou skutečné hydroláty, ale různé parfemované vody. Parfemovány byly buď přírodními nebo umělými látkami.

Situaci trošku komplikuje fakt, že na trhu je velké množství květových vod pro kosmetické nebo i potravinářské užití, které jsou parfemovány tak, aby se líbily. Nejde u nich tedy o terapeutickou kvalitu a čistý přírodní produkt, ale o jejich líbivost a snahu zaujmout zákazníky. Často tak slýchávám, že někdo nechce růžovou vodu, protože „je převoněná“. Pravý hydrolát převoněný nikdy nebude, naopak jeho úroveň parfemace je velmi příjemná a přirozená. Zrovna tak kvalitní hydrolát bude jemný a nedráždivý. Navíc se dá kdykoliv snadno doředit. Dodatečné ředění je typické třeba u poměrně aromatických hydrolátů z tymiánu nebo rozmarýnu.

Některé firmy taky v rámci marketingu prohlašují, že v jejich hydrolátu byl všechen esenciální olej získaný destilací ponechán, a že proto ho mají voňavější, kvalitnější. Tady je potřeba připomenout, že se esenciální olej z hydrolátu zákonitě vyděluje sám a zbývají po něm právě jen stopy. Nikdo takto vydělený esenciální olej zpátky do hydrolátu nevrací, protože jednak by k tomu potřeboval aditiva, druhak by to bylo neekonomické.

Nakonec musím říct, že hydroláty mám ve velké oblibě a mají spoustu úžasných uplatnění. A pro spoustu účelů jsou vhodnější než esenciální oleje. Krásně nám poslouží samotné nebo jako součást vlastních kosmetických produktů i čerstvé kosmetiky.

A co vy a hydroláty? Máte své oblíbence? Vybíráte podle vůně? nebo volíte zásadně podle účinků?

Chcete se toho o hydrolátech dozvědět víc? Mrkněte na mého aromaprůvodce hydroláty.

Nejoblíbenější hydroláty

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Obsah článku

Další čtení z našeho blogu...

Čisté přírodní kosmetické jíly - kvalita, vlastnosti, použití, jak koupit

Průvodce: kosmetické jíly

Jaký jíl vybrat? Na co si dát pozor při nákupu? Jak poznat kvalitní jíl? A co s ním všechno pak dělat? Doufám, že na následujících

100% čisté přírodní esenciální (éterické) oleje

Terpenic mění design obalů

Možná jste postřehli, že se něco děje s obaly. Terpenic už prakticky rok zavádí nové obaly a tak balí víc a víc produktů do fungl