Zobrazit všechny výsledky...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Zářijový vánek v našem skladu. Dala jsem do akce řadu šarží, abychom to tu provětrali a udělali místo pro nové šarže pro vánoční nákupy. Udělejte si radost z akční nabídky. Objednejte zboží za min. 1500 Kč a přibalíme citronovou trávu. Přidejte si ho v košíku.

O mýdlech a přírodní kosmetice se Zdenkou Růžičkovou z Přímo od Včelařky | rozhovory

Tímto článkem začíná série rozhovorů se zajímavými osobnostmi, které mají hodně co říct k našim oblíbeným tématům. Moc si vážím jejich času a chuti sdílet s námi myšlenky, informace a inspiraci. 

Tento první rozhovor přináším ve spolupráci se Zdenkou Růžičkovou, pod jejímaž rukama se nerodí jen úžasná do detailu vyladěná mýdla, ale také už stihl vyrůst informacemi nabitý web Přímo od Včelařky, obohacující facebooková skupina a Klub Přímo od Včelařky, kde nabízí podrobně vypracovaná témata z oboru. 

Zdeni, pamatuješ si na svoje první mýdlo? Jaké bylo a jak dopadlo? 

Já mýdla původně vůbec dělat nechtěla, plánovala jsem se věnovat kosmetice se včelími produkty. Jednou večer jsem narazila na blog moderní alchymistky a říkám si, že mám doma všechno k výrobě mýdla, tak to zkusím. Na první mýdlo jsem použila hydroxid z drogerie, který není úplně vhodný, ale naštěstí to dopadlo dobře a už jsem byla lapená. Mýdlo bylo čisté, bez barviček a vůní, nalité na plech s pečicím papírem. Kousek mýdla mám schovaný doma. Má už 5 let a stále je v pořádku. 

Jak ses k mýdlům dostala? Proč jsi se dala do vlastní výroby prvních mýdel?

Vlastně úplně náhodou, jak píšu výše. Chtěla jsem si to jen vyzkoušet a propadla jsem tomu. Já nedokážu dělat nic jen tak, všemu musím rozumět a pochopit, jak to funguje. A čím víc jsem o mýdlech věděla, tím víc mě to fascinovalo a bavilo.

Co Tě na mýdlaření nejvíc baví a proč?

Ty nekonečné možnosti. Můžu si hrát s barvičkami, vzory nebo vyrobit ošklivé káčátko nabušené kvalitními surovinami. Baví mě zkoušet nové recepty, přidávat nové přísady a samozřejmě tvorba nejrůznějších dyzajnovek 🙂 

Máš radši mýdla bez parfemace, tedy s jejich přirozenou vůní, nebo mýdla parfemovaná?

Pro své použití si mýdla ničím nevoním. Ale pokud dávám někomu mýdlo jako dárek, pak první, co udělá, je, že si k mýdlu přivoní, takže pro ostatní vyrábím voňavá mýdla.

Jak se mýdla vůbec parfemují? Mohla bys ve zkratce porovnat parfemaci přírodními a nepřírodními látkami?

Nejčastěji se u nás v ČR k ovonění mýdel používají éterické oleje v souladu s kritérii pro přírodní kosmetiku. Jenže, aby mýdlo vonělo i po delší době, je třeba obrovské množství éterického oleje. Pro představu na 1 kg mýdla padne okolo 18 g éterického oleje. Což není úplně levná záležitost a vlastně ani ekologická. Alternativou jsou vonné oleje do kosmetiky. Ty většinou voní v mýdle i delší dobu a jsou výrazně levnější, ale už nejsou přírodní. Navíc mohou při výrobě mýdla nadělat pěknou paseku, protože většina z nich urychluje zmýdelnění. Když se na mě lidé obracejí s prosbou o radu, když se jim mýdlo nepodaří, je to většinou právě kvůli vonnému oleji. 

Které esenciální oleje bys doporučila do mýdel začátečníkům?

Ty bezpečné, které neurychlují zmýdelnění, těmi teda jsou levandule, litsea cubeba, rozmarýn, tea tree, cedr, lemongrass, sladký pomeranč, bergamot, borovice, jalovec, máty a eukalypty. 

Co když někdo chce vyzkoušet výrobu mýdla, ale bojí se nezdaru a toho, že akorát zkazí suroviny. Co bys mu poradila? Dá se se zkaženým mýdlem přeci jen něco dělat?

Ze začátku vždycky doporučuji vyrobit mýdlo jen ze základních levných surovin. Jen tuky, hydroxid a voda. Nic víc. Člověk si nenaběhne tím, že použije urychlující éterický olej nebo vonný olej a může se v klidu soustředit na výrobu. Takové mýdlo většinou dopadne dobře. Až si vyzkouší výrobu takto čistého mýdla, může se pustit do přidávání dalších přísad. Ale i když se mýdlo nepovede, vždycky se dá zachránit :).

(Poznámka: ve facebookové skupince najdete spoustu tipů, jak zachránit nevydařené mýdlo) 

Proč by lidé měli používat pravá mýdla z přírodních ingrediencí a ne ta průmyslově vyráběná obsahující často ne zmýdelněný tuk, ale tenzidy?

Ne každý tenzid je špatný. Koneckonců i mýdlo je tenzid. Domácí přírodní mýdlo se nedá srovnávat s průmyslově vyráběnými mýdly, která jsou často zakonzervovaná nějakým fuj konzervantem a obsahují minimum složek, které pečují o pokožku. Jsou úplně jiná než ta “naše” vymazlená mýdla. Mýdlo, které si doma vyrobíme, má spoustu výhod. Můžeme si ho vyrobit přesně takové, jaké potřebujeme a jaké nám vyhovuje. Velkou výhodou je i to, že mýdlo lze vyrobit doma úplně ze základních surovin. Takže není nutné kupovat polotovary.

A pak jsou na trhu různá tekutá a pevná “mýdla” která nemají s mýdlem nic společného a pokožce rozhodně neprospívají. 

Co pro Tebe znamená “kvalitní mýdlo”?

Uf, toto je těžká otázka. Za mě je kvalitní mýdlo takové, které je vyrobeno bezpečně člověkem s dostatečnými znalostmi a suroviny použité v mýdle dávají smysl. Pak je to hodně o preferencích každého z nás. 

Často se dočteme nebo doslechneme, že mýdlo přeci vysušuje a že bychom ho proto vůbec neměli používat. Jak to s tím vysušováním tedy je?

Ano, mýdlo může vysušovat. Mýdlo odmašťuje, smývá špínu a je to jeho základní vlastnost. Ale pokud zvolíme vhodnou recepturu a přidáme přísady, které pokožku vyživují a dáme mu dostatek času, aby vyzrálo, tak domácí mýdlo nevysušuje. 

Když se zpětně ohlédneš, co myslíš, že Tě nejvíc posunulo v oblasti výroby mýdel a kosmetiky? Co Ti umožnilo nejlépe proniknout do jejích tajů?

Vlastní chyby. Když se mi něco nepodařilo, musela jsem zjistit, kde se stala chyba, a během toho pátrání jsem se dozvěděla nejvíce informací. A pak výroba mýdel pro prodej, protože tolik kilo mýdel bych normálně nevyrobila ani za celý svůj život. Každá šarže mě něco naučila. 

Můžeš doporučit nějakou svoji oblíbenou knihu z oblasti výroby mýdel nebo kosmetiky? 

S knihami je to těžké, na trhu je jich o mýdlech několik, ale většinou obsahují zastaralé a už překonané informace. Nejlepší kniha o mýdle je Scientific Soapmaking od Kevina Dunna. Je to náročnější čtení a pro laiky je těžko uchopitelná, ale pro pochopení celého procesu zmýdelnění lepší neexistuje.

Pokud vše půjde dobře, ráda bych do konce roku 2023 vydala svou knihu o výrobě mýdel. 

Taky máš velmi blízko ke včelaření. A třeba včelí vosk se v přírodní kosmetice uplatňuje hodně. Jak důležitá je jeho kvalita? Lze do kosmetiky použít jakýkoliv včelí vosk? 

Ano, včely mám od roku 2015, kdy jsme se přestěhovali s mužem na vesnici. A právě využití včelích produktů mě přivedlo ke kosmetice. Když jsem začínala, byla to trošku divočina a do kosmetiky se používal jakýkoliv vosk od včelaře. Často v domnění, že je to to nejlepší. Včelař obvykle vosk získává ze starých plástů, které je třeba odstranit z úlu. Tento vosk je v úlu v lepším případě dva nebo tři roky, v horším případě i déle. Vosk po celou dobu absorbuje vše, s čím se v úle setká. Bohužel i léčiva, kterými včelař ošetřuje svá včelstva. Proto tento vosk není vhodný do kosmetiky. Do kosmetiky je třeba volit vosk, který neprošel léčením a v úle byl pouze od jara do podzimu. Nejlepší vosk je z panenského díla. Což jsou plásty, které včely samy postaví a uloží do nich pouze med, matka je nikdy nezakladla. 

Máš malého synka. Jak to máte s dětskou kosmetikou?

Snažím se používat kosmetiku co nejméně. Koupu v hydrofilním oleji. Když je třeba promazat, používám šlehané bambucké máslo s lysolecithinem a hydrolát. Na zadeček si vyrábím vlastní zinkovou mast. Naštěstí od té doby, co používáme látkové plenky, se malý neopruzuje.

Co Ty a aromaterapie? Má v Tvém každodenním životě místo?

Určitě má. Vše, co nás doma trápí, se snažím řešit přírodní cestou a aromaterapie je v tomto ohledu často volbou číslo jedna. 

Které esenciální oleje máš nejradši a proč?

Mojí láskou je kadidlo. Často se mi stává, že jsem přehlcená myšlenkami a kadidlo mi pomáhá zklidnit mou rozdivočenou mysl. 

Měla jsi vlastní mýdlárnu a prošla si všemi oficialitami i dalšími náročnými úkoly, které s jejím zprovozněním souvisejí. Co pro Tebe bylo nejtěžší? A co trvalo nejdéle?

Kupodivu jsem celým procesem prošla s lehkostí. Hodně mi pomáhal manžel. Nejtěžší pro mě asi byla první kontrola z hygieny, kdy přijeli zkontrolovat, zda sedí realita s tím, co jsme měli v dokumentaci. Nejdéle trvala certifikace výrobků, tedy hodnocení bezpečnosti.  

Jak vnímáš legislativní úpravu výroby kosmetiky? Má to opodstatnění? Nebo bys podpořila myšlenku, aby kosmetiku mohl vyrábět a prodávat kdokoliv? Proč?

To je těžké. Rozhodně nejsem pro, aby mohl kosmetiku prodávat každý. Mít provozovnu, která splňuje podmínky pro výrobu kosmetiky, mi přijde jako základ. Co mi ovšem úplně nesedlo, bylo to, že každý výrobek musí mít hodnocení bezpečnosti. V praxi to znamená, že mydlář vyrábí dokola 10 – 20 mýdel a nesmí v receptuře změnit vůbec, ale vůbec nic. A pak také docela velké nároky hygieny, které se napříč republikou dost liší. Třeba to, co by mi prošlo v Praze, tak olomoucká hygiena neschválila. Pokud jsem namítla, že jinde to lze, pak mi nikdo nedokázal vysvětlit proč. Takže nějaká pravidla jsou třeba, ale to, co je teď, je podle mě příliš přísné a nutí to lidi prodávat kosmetiku nelegálně, a to podle mě není dobře.  

Co bys poradila někomu, kdo by se chtěl výrobě mýdel nebo kosmetiky věnovat profesionálně? Třeba kdybys mu měla dát tři tipy, na co se zaměřit/co nepodcenit/co si dobře rozmyslet?

Mnoho lidí se na mě obrací s vidinou, že se budou věnovat prodeji mýdel, a tak si splní svůj sen. Budou se živit tím, co je baví. Jenže ono je to hlavně podnikání. Pokud bych měla vybrat tři podle mě nejdůležitější kroky, tak udělat si podnikatelský plán, zaměřit se na marketing a obrnit se trpělivostí. Výroba je jen malý zlomek z toho, co člověk musí dělat a umět. 

Když se někdo chce výrobě mýdel nebo kosmetiky k prodeji začít věnovat, kde se může poradit? Kde může získávat informace? Co když má strach na to být sám?

První cesta by měla směřovat na hygienu. Oddělení hygieny výživy a předmětů běžného užívání a oddělení hygieny práce – zjistit, jak má podle nich vypadat provozovna, co vše musíte splňovat. S těmito lidmi budete spolupracovat po celý profesní život, takže doporučuji si to u nich nerozházet. Když jsme začínali my, tak informací na internetu moc nebylo, a když jsem se obrátila na Cech mydlářů s naivní myšlenkou, že mi poradí, tak jsem se nic nedozvěděla. Vše jsme si museli zjistit sami na úřadech. Proto jsme o našem podnikání začali psát s manželem články na blog. A já nabízím konzultace a pomoc začínajícím výrobcům přírodní kosmetiky, protože vím, jak mi bylo, když mi nikdo nebyl ochotný poradit, protože ve mě viděl konkurenci. 

Svoje dlouholeté zkušenosti sdílíš s ostatními. Kde Tě najdou a co se od Tebe můžou naučit?

Najdou mě pravděpodobně doma s prckem nebo v lese se psy 😀 Jinak v online světě se se mnou můžou setkat na blogu Přímo od Včelařky, na facebooku mám FB stránku a dvě veřejné skupinky zaměřené na výrobu mýdla a kosmetiky. Snažím se lidi naučit vyrábět bezpečnou přírodní kosmetiku, zaměřuji se především na výrobu mýdel, ale umím poradit i s jednoduchou kosmetikou. Momentálně se nejvíce věnuji svému on-line projektu Klub Přímo od Včelařky, kde sdílím každý měsíc dva články a pomáhám členům s výrobou a s tím, co se jim zrovna nedaří a s čím potřebují pomoc. A samozřejmě pořádám off-line kurzy výroby mýdel u sebe v mýdlárně. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další čtení z našeho blogu...

Čisté přírodní kosmetické jíly - kvalita, vlastnosti, použití, jak koupit

Průvodce: kosmetické jíly

Jaký jíl vybrat? Na co si dát pozor při nákupu? Jak poznat kvalitní jíl? A co s ním všechno pak dělat? Doufám, že na následujících