Aromadifuzéry – jak vybrat ten správný?

Jak vybrat správný aromadifuzér

Aromadifuzéry se to kolem jen hemží. Pokud o koupi jednoho uvažujete, možná vás napadlo, jak jen vybrat ten správný.

Dobře zvolený difuzér vám bude dělat výbornou společnost den co den, takže určitě doporučuju zvážit, po kterém sáhnout. Zrovna tak pokud difuzér chcete pořídit někomu jinému. A doufám, že v obou případech vám pomůžu.

Jak tedy vybrat správný difuzér?

Otázka technologie

Asi první a nejdůležitější věc, kterou se vyplatí si rozmyslet. Difuzéry mohou éterické oleje rozptylovat za pomoci několika technologií. Technologie má vliv na to, jak bude fungovat. Určitě tu řešíme, pro jak velký prostor ho budeme potřebovat, jestli potřebujeme zvlhčovat vzduch nebo naopak, jakou manipulaci upřednostňujeme…

Ultrazvukové (ultrasonické) difuzéry jsou nejběžnější. Využívají ultrazvuk k rozkmitání částic a tím je dostanou do vzduchu. Většinou se do nich dává voda a esenciální olej, eventuálně hydrolát (samotný nebo s esenciálním oleje), případně u některých i jen esenciální olej samotný. Kvalitní difuzéry to provádějí bez jakéhokoliv zahřívání.

Pokud běží s vodou a hydroláty, plní zároveň funkci zvlhčovače vzduchu. Mívají i různé cool funkce – přisvětlení (funkce chromoterapie), fungování v intervalech, některé umí reprodukovat hudbu…

Určitě bych ještě zmínila, že tvoří vonný opar, který je viditelný. Často není zcela tichý, může jemně žbluňkat. To záleží na dalších podmínkách a samozřejmě na kvalitě. Laciný difuzér může hluku dělat více. Je třeba si taky pohlídat, aby difuzér měl funkci automatického vypnutí při vyčerpání vody.

Odpařovací difuzéry umožňují odpařování za sucha. Využívají té nejzákladnější vlastnosti éterických olejů – a to, že se snadno odpařují. Většinou díky lehkému zahřátí jim v odpaření pomohou a dostanou je do vzduchu.

Těchto difuzérů najdeme na trhu velmi málo. Přitom jsou výborné – jsou malé, levné a efektivní. My máme z této kategorie Veru – ta se navíc krásně jednoduše čistí a zapojíme si ji tam, kde zrovna potřebujeme.

U tohoto typu difuzéru si musíme ohlídat kvalitu – je totiž třeba, aby éterické oleje zahříval tak akorát. Právě v souvislosti s ohříváním často narazíte na argumenty, že esenciální oleje se nesmí zahřívat, že to na mě má negativní vliv. To je pravda, ano, ale otázkou je tu samozřejmě míra. Difuzér je zahřátý jen lehce a esenciální oleje se mají odpařit. Totéž se děje v přírodě. Na rozdíl od aromalampy je ale zahřívání kontrolované, nedochází zde k tvorbě nánosů a přepalování.

Mezi odpařovací bych taky zahrnula difuzéry do auta. Ty většinou nemají vlastní zdroj tepla, ale využívají proudu vzduchu v autě. Difuzér obsahuje destičku, na kterou si nakapete éterický olej, a pak ho připevníte před ventilaci.

Nebulizační difuzéry – nebulizéry – využívají pumpičky a proudu vzduchu k tomu, aby esenciální olej přetvořily v droboučké kapičky a prosytily jimi vzduch. Používají se bez vody, jen s čistými esenciálními oleji. Je pro ně typická efektivita, ale taky vyšší hlučnost. Hodí se tam, kde potřebujeme rychle provonět vzduch a nebo do větších prostor. Výhodou je, že obvykle dovedou pracovat přímo s lahvičkou éterického oleje, takže používání je pohodlné. Nevýhodou je často právě ta jejich efektivita – rychle vzduch nasytí molekulami esenciálního oleje, což znamená větší spotřebu éterického oleje a výraznou vůni. Zpravidla se tak používá ve velkých prostorách a nebo po kraťoučkou dobu.

Otázka ceny

Ať chceme nebo ne, otázka ceny ve výběru hraje roli. A to hlavně v následujících aspektech:

  • obecný limit pro koupi – kolik za něj chceme nebo můžeme utratit. Tady bych určitě řekla, že dneska pořídit kvalitní difuzér není drahé a zvládneme to i s omezeným rozpočtem. Dražší difuzéry jsou hlavně ty designové.
  • příliš nízká cena většinou značí dovoz laciného produktu z Číny a/nebo dovoz firmou, která se na tento typ produktu nespecializuje. U obou případů se tak můžeme setkat s produkty, které mají krátkou životnost, nevydrží kontakt s esenciálními oleji nebo je třeba přehřívají, špatně se čistí a tak podobně. Obecně platí, že produkty bez značky jsou levnější než produkty dodávané na trh pod značkou – protože se značkou přichází i garance kvality a servisu.

Otázka materiálu

Difuzéry se vyrábějí z různých materiálů a máme tak možnost si vybrat dle svých preferencí. Já nicméně dospěla k tomu, že i přes lásku k přírodním materiálům a nelibost k plastu mám nejradši ty plastové.

Plastové difuzéry jsou totiž lehké a pokud jsou kvalitní, tak toho i dost vydrží. Snadno se s nimi manipuluje, bez potíží se přenášejí. A v plastovém provedení najdeme i takové, které prostě z jiného materiálu vyrobit nejde. A jejich lehkost a nerozbitnost oceníme i při údržbě.

Dále se nabízejí difuzéry skleněné, keramické, s použitím kamene nebo dřeva. Možnost použít tyto materiály k výrobě samozřejmě přímo závisí na tom, jak je difuzér konstruovaný a na jaké technologii funguje.

Určitě bych taky upozornila na jednu věc – se dřevem se setkáváme dost málo, ale často narazíme na napodobeniny. Na našem difuzéru Lira například najdeme dezén dřeva, ale je z plastu a najdete to v popisku. Mnoho prodejců ale své výrobky prezentuje jako dřevěné, přitom se jedná taky o potištěný plast. Je tedy třeba dobře číst popisky, prohlížet fotky a často už jen podle ceny nám bude jasné, že je to plast a ne dřevo. Dřevo se obecně používá velmi málo.

Dalších pár věcí ke zvážení

Difuzéry můžou být krásné, ale lepší je pěkný, denně používaný difuzér než krása, na kterou se akorát práší. Důležité je, jak je funkční, praktický a taky jak snadno se čistí. Prostě jak se vám bude používat.

Třeba se vám bude hodit, když bude difuzér super přenosný nebo bude fungovat přes usb.

Vadí vám zvuky? Pak i to zvažte. Za mě můžu pro takový případ doporučit ten odpařovací, který je dokonale tichý, tedy naši terpenickou Veru. Ultrazvukové difuzéry fungující s vodou mohou lehké zvuky vydávat.

Máte rádi svíčky a další světýlka? Pak mrkněte po takovém, který má i funkci přisvětlení. U nás je to třeba Lira a Bruma.

Pokud vás cokoliv dalšího zajímá nebo třeba váháte, který bude pro vás ten pravý, jsem tu pro vás a ráda vám pomůžu vybrat ten správný.

Naše difuzéry

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *