Zobrazit všechny výsledky...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Zářijový vánek v našem skladu. Dala jsem do akce řadu šarží, abychom to tu provětrali a udělali místo pro nové šarže pro vánoční nákupy. Udělejte si radost z akční nabídky. Objednejte zboží za min. 1500 Kč a přibalíme citronovou trávu. Přidejte si ho v košíku.
Jak vybrat správný aromadifuzér

Aromadifuzéry – jak vybrat ten správný?

Aromadifuzéry se to kolem jen hemží. Pokud o jeho koupi uvažujete, možná si kladete otázku, jak jen vybrat ten správný.

Dobře zvolený difuzér vám bude dělat výbornou společnost den co den, takže určitě doporučuju zvážit, po kterém sáhnout. Zrovna tak pokud difuzér chcete pořídit někomu jinému. A doufám, že v obou případech vám pomůžu.

Jak tedy vybrat správný difuzér?

Otázka technologie

Asi první a nejdůležitější věc, kterou se vyplatí si rozmyslet. Difuzéry mohou éterické oleje rozptylovat za pomoci několika technologií. Technologie má vliv na to, jak bude fungovat. Určitě tu řešíme, pro jak velký prostor ho budeme potřebovat, jestli potřebujeme zvlhčovat vzduch nebo naopak, jakou manipulaci upřednostňujeme…

Ultrazvukové (ultrasonické) difuzéry jsou nejběžnější. Využívají ultrazvuk k rozkmitání částic a tím je dostanou do vzduchu. Většinou se do nich přidává voda a esenciální olej, eventuálně hydrolát (samotný nebo s esenciálním oleje), případně u některých i jen esenciální olej samotný. Kvalitní difuzéry to provádějí bez jakéhokoliv zahřívání.

Pokud běží s vodou a hydroláty, plní zároveň funkci zvlhčovače vzduchu. Mívají i různé cool funkce – přisvětlení (funkce chromoterapie), fungování v intervalech, některé umí reprodukovat hudbu…

Určitě bych ještě zmínila, že tvoří vonný opar, který je viditelný. Často není zcela tichý, může totiž jemně žbluňkat. To záleží na dalších podmínkách a samozřejmě na kvalitě. Laciný difuzér může hluku dělat více. Je třeba si taky pohlídat, aby difuzér měl funkci automatického vypnutí při vyčerpání vody.

Odpařovací difuzéry umožňují odpařování za sucha. Využívají té nejzákladnější vlastnosti éterických olejů – a to, že se snadno odpařují. Většinou díky lehkému zahřátí jim v odpaření pomohou a dostanou je do vzduchu.

Těchto difuzérů najdeme na trhu velmi málo. Přitom jsou výborné – malé, levné a efektivní. My máme z této kategorie Veru – ta se navíc krásně jednoduše čistí a zapojíme si ji tam, kde zrovna potřebujeme.

U tohoto typu difuzéru si musíme ohlídat kvalitu – je totiž třeba, aby éterické oleje zahříval tak akorát. Právě v souvislosti s ohříváním často narazíte na argumenty, že esenciální oleje se nesmí zahřívat, že to na ně má negativní vliv. To je pravda, ano, ale otázkou je tu samozřejmě míra. Difuzér je zahřátý jen lehce a esenciální oleje se mají odpařit. Totéž se děje v přírodě. Na rozdíl od aromalampy je ale zahřívání kontrolované, nedochází zde k tvorbě nánosů a přepalování.

Mezi odpařovací bych taky zahrnula difuzéry do auta. Ty většinou nemají vlastní zdroj tepla, ale využívají proudu vzduchu v autě. Difuzér obsahuje destičku, na kterou si nakapete éterický olej, a pak ho připevníte před ventilaci.

Nebulizační difuzéry – nebulizéry – využívají pumpičky a proudu vzduchu k tomu, aby esenciální olej přetvořily v droboučké kapičky a prosytily jimi vzduch. Používají se bez vody, jen s čistými esenciálními oleji. Je pro ně typická efektivita, ale taky vyšší hlučnost. Hodí se tam, kde potřebujeme rychle provonět vzduch a nebo do větších prostor. Výhodou je, že obvykle dovedou pracovat přímo s lahvičkou éterického oleje, takže používání je pohodlné. Nevýhodou je často právě ta jejich efektivita – rychle vzduch nasytí molekulami esenciálního oleje, což znamená větší spotřebu éterického oleje a výraznou vůni. Zpravidla se tak používá ve velkých prostorách nebo po kraťoučkou dobu.

Nabíjecí aromadifuzéry s vlastní baterií umožní esenciální oleje rozptylovat kdekoliv bez potřeby hledat zásuvku. My máme hned dva takové – prismu a nebulu Q. Oba pracují s čistými esenciálními oleji bez vody.

Difuzér do USB je pak nejmenším ze všech difuzérů. Je dokonale lehoučký a přenosný. Používá se opět s čistými esenciálními oleji.

Aromadifuzér s ovládáním přes mobil je pak nejvychytanějším ze všech. Ten náš zvlhčuje, ionizuje a disponuje barevnými led diodami. A lze ho snadno ovládat vzdáleně z telefonu nebo tabletu.

Otázka ceny

Ať chceme, nebo ne, otázka ceny ve výběru hraje roli. A to hlavně v následujících aspektech:

  • obecný limit pro koupi – kolik za něj chceme nebo můžeme utratit. Tady bych určitě podotkla, že pořídit dnes kvalitní difuzér není drahé a zvládneme to i s omezeným rozpočtem. Dražší difuzéry jsou hlavně ty designové.
  • příliš nízká cena většinou značí dovoz laciného produktu z Číny a/nebo dovoz firmou, která se na tento typ produktu nespecializuje. U obou případů se tak můžeme setkat s produkty, které mají krátkou životnost, nevydrží kontakt s esenciálními oleji nebo je třeba přehřívají, špatně se čistí a tak podobně. Obecně platí, že produkty bez značky jsou levnější než produkty dodávané na trh pod značkou – protože se značkou by měla přijít i garance kvality a servisu.

Otázka materiálu

Difuzéry se vyrábějí z různých materiálů, a máme tak možnost si vybrat dle svých preferencí. Já nicméně dospěla k tomu, že i přes lásku k přírodním materiálům a nelibost k plastu mám nejradši ty plastové.

Plastové difuzéry jsou totiž lehké a pokud jsou kvalitní, tak toho i dost vydrží. Snadno se s nimi manipuluje, bez potíží se přenášejí. A v plastovém provedení najdeme i takové, které prostě z jiného materiálu vyrobit nejde. A jejich lehkost a nerozbitnost oceníme i při údržbě.

Dále se nabízejí difuzéry skleněné, keramické, s použitím kamene nebo dřeva. Možnost použít tyto materiály k výrobě samozřejmě přímo závisí na tom, jak je difuzér konstruovaný a na jaké technologii funguje.

Určitě bych taky upozornila na jednu věc – se dřevem se setkáváme dost málo, ale často narazíme na napodobeniny. Na našem difuzéru Lira například najdeme dezén dřeva, ale je z plastu a najdete to v popisku. Mnoho prodejců však své výrobky prezentuje jako dřevěné, přitom se také jedná o potištěný plast různé kvality. Je tedy třeba číst pozorně popisky, prohlížet fotky a často už jen podle ceny nám bude jasné, že je to plast a ne dřevo. To se totiž obecně používá velmi málo.

Dalších pár věcí ke zvážení

Difuzéry můžou být krásné, ale lepší je pěkný, denně používaný difuzér než krása, na kterou se akorát práší. Důležité je, jak je funkční, praktický a taky jak snadno se čistí. Prostě jak se vám bude používat.

Třeba se vám bude hodit, když bude difuzér super přenosný nebo bude fungovat přes usb. A co třeba, kdyby byl nabíjecí? I takový máme. Naše malá Prisma je naprosto kouzelná.

Vadí vám zvuky? Pak i to zvažte. Za sebe můžu pro takový případ doporučit ten odpařovací, který je dokonale tichý, tedy naši terpenickou Veru. Ultrazvukové difuzéry fungující s vodou mohou lehké zvuky vydávat.

Máte rádi svíčky a další světýlka? Pak mrkněte po takovém, který má i funkci přisvětlení. U nás je to třeba Lira a Bruma.

Pokud vás zajímá cokoliv dalšího nebo třeba váháte, který bude pro vás ten pravý, jsem tu pro vás a ráda vám pomůžu vybrat ten správný.

Naše difuzéry

2 komentáře

  1. Ďakujem za rýchlo dodaný balíček s úžasnými olejmi (skúšam postupne). Aromadifuzérom Bruma som nadšená. Funkcie prepínania svetiel sú úžasné, zároveň difúzer veľmi príjemne rozptyľuje vůňu do priestoru a oceňujem, že sa po vyparení vody sám vypne. Bude to znieť, ako klišé, ale nechápem, prečo som si ho nekúpila už dávno 😀 Odporúčam všetkým, ktorý zvažujú nákup. Klasické aromalampy a prírodné vonné sviečky mu nesiahajú po kontníky. 🙂

    1. Moc děkuju za komentář a hlavně mě těší, že jste spokojená. Měla jsem to stejně – taky jsem si řikala, proč jsem ho nevyzkoušela dřív. Přeju krásný voňavý dny 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Obsah článku

Další čtení z našeho blogu...

Čisté přírodní kosmetické jíly - kvalita, vlastnosti, použití, jak koupit

Průvodce: kosmetické jíly

Jaký jíl vybrat? Na co si dát pozor při nákupu? Jak poznat kvalitní jíl? A co s ním všechno pak dělat? Doufám, že na následujících

Možnosti dopravy

Balíčky odcházejí každý všechní den kolem poledne a zpravidla stihneme odeslat i objednávky z téhož dopoledne. Víme, že rychle doručený balíček potěší.

Česká republika
Slovensko