Zobrazit všechny výsledky...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Zářijový vánek v našem skladu. Dala jsem do akce řadu šarží, abychom to tu provětrali a udělali místo pro nové šarže pro vánoční nákupy. Udělejte si radost z akční nabídky. Objednejte zboží za min. 1500 Kč a přibalíme citronovou trávu. Přidejte si ho v košíku.
Jak se vyrábí esenciální oleje a jak se ručí za kvalitu

Jak vznikají naše esenciální oleje?

Cesta každého esenciálního oleje může být rozdílná. Má ale ohromný vliv na to, co pak nakonec v lahvičce najdeme.

Člověk by řekl, že všechny přírodní esenciální oleje by měly vznikat přibližně stejně. Ale! Ale není to tak docela pravda. Cesta každého esenciálního oleje může být jiná. Proto vám dneska povíme, jak vznikají ty naše esenciální oleje, co všechno Terpenic dělá, aby v lahvičkách byla maximální kvalita.

Hledání agrikultora aneb Hurá za rostlinou

O hledání ideální kombinace správné rostliny na správném místě a ve správný čas.

Jedním z klíčových faktorů kvality esenciálního oleje je kvalita rostliny. Každá rostlinka potřebuje specifické podmínky proto, aby ze sebe vydala to nejlepší. Unikátní kombinace mimo jiné půdy, dalšího života v místě, podnebí a počasí (jako bouřky, prudká ochlazení nebo oteplení,… ) určuje vlastnosti a množství silic. Mnoho rostlin tak dovede nejlépe prospívat jen na pár místech na světě.

Prvním krokem na cestě je hledání správného pěstitele, který dovede vypěstovat (a případně i vydestilovat) přesně takovou rostlinu, jakou potřebujeme. Ohleduplně k životnímu prostředí. A taky musí být schopnen ji sklidit v ten nejsprávnější okamžik. Všechny naše esenciální oleje tak pocházejí z rostlin od pečlivě vybraných pěstitelů. Proto na lahvičkách najdete tolik různých míst původu. A je to taky jedním z klíčů ke garanci vysoké kvality.

A co destilace?

Destilovat rostlinu (případně lisovat citrusy) se může buď u pěstitele, nebo jinde v destilérii poblíž místa pěstování. Suroviny se nevozí do prostor Terpenicu, to by nedávalo smysl. Bylo by to velmi neekonomické a neekologické, jednalo by se o ohromné objemy materiálu. V praxi to prostě nejde.

Zase tu platí, že destilace musí být prováděna optimálně vzhledem k výsledné kvalitě esenciálního oleje. Využívá se kompletní dlouhý destilační proces, ne zkrácená verze.

První analýzy

Hned jakmile se najde vhodný agrikultor s potřebným materiálem, podrobí se důkladným analýzám první destilované vzorky. Je třeba ověřit, že jsou výsledné esenciální oleje skutečně v kvalitě, která je potřeba. Jednak se tím ověřuje složení silic v rostlině, ale taky se potvrzuje, že destilace probíhá správně.

Potvrzení spolupráce a papírování kolem

Když je všechno v pořádku, může započít spolupráce. S tím souvisí i mnohé formality. Jelikož většina esenciálních olejů je BIO a potravinářská, souvisí s tím i potřebná certifikace. A u některých esenciálních olejů – v určitých lokalitách – to není vůbec tak jednoduché. Což je jedním z důvodů, proč některé esenciální oleje nálepku BIO nenesou.

Esenciální olej je vyroben. A co teď?

Dle domluvených podmínek se vyrobí esenciální olej a ten se už posílá k Terpenikům. Opět se podrobuje laboratorním analýzám, aby se ověřila kvalita i potvrdil fakt, že druhá strana plní dle domluvy.

Balení éterických olejů

Po analýze se esenciální oleje balí do lahviček, opatřují se etiketou a poznačuje se datum expirace a číslo šarže. To probíhá v továrních podmínkách. Esenciální olej se zavíčkuje a otevírá si ho až pak zákazník sám. Díky tomu má esenciální olej dlouhou expirační dobu a skutečně je u něj garance, že vydrží dlouho a dojde k zákazníkovi ve 100% kvalitě. Velmi zásadní je to třeba u éterických olejů z citrusů nebo jehličnanů, které poměrně snadno oxidují.

Díky tomu, že je celý proces sledován a řízen od počátku do konce a v různých fázích se provádí nadstandardní laboratorní analýzy, může Terpenic skutečně ručit za obsah toho, co v lahvičkách prodává.

Tento způsob práce s esenciálními oleji je velmi náročný na know-how, kontakty, čas i peníze, proto většina firem volí tu druhou cestu – kupuje esenciální oleje zprostředkovaně.

Jinak říkáte si, co je největším problémem esenciálních olejů v dnešní době?

Za prvé je to adulterace a falzifikace. K těm dochází zejména, když esenciální oleje putují přes prostředníka, ale i přímo. Počítá se totiž s tím, že naprostá většina odběratelů to nedovede poznat a nelze to prokázat.

Za druhé je to nedokonalost destilačního procesu, která může způsobit alteraci obsahu esenciálního oleje. To je důvodem, proč je třeba důkladně analyzovat produkt i z dobrého zdroje, pokud ho chceme použít terapeuticky ve vyšších dávkách a vnitřně.

Navíc je třeba počítat s velkou proměnlivostí ve světě esenciálních olejů (změna přírodních podmínek, vliv živlů i lidí na úrodu, změna obsahu látek v esenciálních olejích, způsoby adulterace i změny v technologiích), která může zamíchat kartami.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Obsah článku

Další čtení z našeho blogu...

Možnosti dopravy

Balíčky odcházejí každý všechní den kolem poledne a zpravidla stihneme odeslat i objednávky z téhož dopoledne. Víme, že rychle doručený balíček potěší.

Česká republika
Slovensko