Proč je bio kvalita u citrusových esencí aspoň dvakrát tak důležitá?

Citrusové esenciální oleje - rozdíl mezi BIO a neBIO

Víte, čím se ošetřuje kůra citronů nebo pomerančů? Já ne. Respektive vím rámcově a je mi jasné, že to není nic dobrého a dál pátrat radši nechci. Co když se ale chemie ze slupek dostane i do esenciálního oleje, který tak milujeme?

Metoda výroby citrusových esenciálních olejů

Citrusové esenciální oleje se nejčastěji vyrábí metodou lisování za studena. Takže na rozdíl od destilace, v tomto případě se do esenciálního oleje můžou dostat i další “těžší” látky, které nejsou těkavé. Je tedy daleko pravděpodobnější, že látky použité k ošetření citrusů přejdou i do konečné esence.

Role teploty

Jelikož se esence lisují zpravidla za studena, není zde možnost, že by se vlivem teploty některá použitá zemědělská chemie zničila. I to nahrává pravděpodobnosti, že v esenci budou nežádoucí chemické látky.

Ošetřování citrusů

Citrusy mají další specifikum – na rozdíl od mnoha jiných siličnatých rostlin se samy nedovedou bránit škůdcům. Levandule, tymián, rozmarýn nebo třeba citronová tráva, všechny tyto rostliny se škůdcům do značné míry ubrání samy a není je proto třeba do takové míry stříkat. Citrusy se ale v běžném zemědělství ošetřují proti škůdcům vždycky. A to znamená, že běžný esenciální olej je vyrobený z chemicky ošetřovaných plodů. I to je další důvod, proč “obyčejný” citrusový éterický olej bude spíš obsahovat chemii, v porovnání s esencemi třeba z bylin.

Důležitost BIO nálepky

V našem zájmu tedy je, aby byl náš esenciální olej vyroben z neošetřovaných plodů. To zaručí asi jedině označení BIO výrobcem. Takto značit produkt by měl jen výrobce, který splňuje podmínky pro značení.

V případě pomerančů tak víme, že zemědělec nepoužíval chemické postřiky, ale že se o stromy a plody staral s větší láskou. Živiny jim dodával přírodním hnojivem, dopřál jim správnou míru zálivky a podporoval v sadu přirozenou “divočinu”, ve které si se škůdci poradí malí predátoři :).

Není ani třeba široce rozebírat, že tento přístup je lepší nejen pro nás spotřebitele, ale i pro matičku Zemi.

Doplňkově jsou pak výrobce může nechat udělat také analýzu hotového esenciálního oleje, která dovedou potvrdit, že esenciální olej skutečně chemikálie neobsahuje.

Citrusové esenciální oleje - rozdíl mezi BIO a neBIO | aromaterapie
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *