Zobrazit všechny výsledky...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Zářijový vánek v našem skladu. Dala jsem do akce řadu šarží, abychom to tu provětrali a udělali místo pro nové šarže pro vánoční nákupy. Udělejte si radost z akční nabídky. Objednejte zboží za min. 1500 Kč a přibalíme citronovou trávu. Přidejte si ho v košíku.
Jak voní pravé hydroláty?

Jak voní hydroláty? Voní skutečně jako rostlina nebo esenciální olej z ní?

Jak voní pravé hydroláty? Voní jako čerstvé růže, levandule, máta…? Nebo jako esenciální olej z nich? A nebo ne?

Vůni růží miluje většina z nás. A často se setkáme s radou, že pokud si nemůžeme dopřát růžový esenciální olej nebo absolue, ať sáhneme po růžovém hydrolátu (aka růžové vodě). Ano, ale!

Co bychom měli vědět o hydrolátech

  • Hydrolát a esenciální olej z téže rostliny málokdy voní úplně stejně. To proto, že esenciální olej je tvořen látkami těkavými, které jsou téměř nerozpustné ve vodě. Samozřejmě stopy aromatických molekul v hydrolátu jsou, ale u každého hydrolátu bude situace jiná a skutečně se jedná jen o stopové množství konkrétních látek, které zrovna ve vodě relativně rozpustné jsou. Celá řada aromatických molekul není ve vodě rozpustná vůbec.
  • V praxi zjistíme, že vůně hydrolátu je zpravidla bylinnější a jemnější, ne tak pronikavá a barvitá. Například u růže může být vůně hydrolátu spíš ovocně-květinová, ne čistě květinová jako v případě éterického oleje nebo absolue. Často je trochu sladší (proto se skvěle hodí třeba do koktejlů, ale o tom zas jindy…). U levandule se někdy setkáte s tím, že vám voní “jako seno”…
  • Někdy se stává, že si cestu k hydrolátu musíme najít – že na první, druhé přičichnutí nás nezaujme. Přeci jen při prvních zkušenostech podvědomě často očekáváme to, na co jsme zvyklí – tedy výraznější líbivé vůně.
  • Některé hydroláty hezky nevoní a jiné nám můžou být i ne úplně příjemné. To se odvíjí od jejich složení. Každá rostlina obsahuje jiné látky, v průběhu destilace dochází k různým procesům a výsledný hydrolát obsahuje (a nebo taky neobsahuje) rozdílné množství řady aromatických molekul. Plus hydroláty se destilují i z nearomatických rostlin.
  • Z tohoto také plyne jedno – pokud máte růžový hydrolát/vodu, která skutečně voní příliš růžově, mějte se na pozoru. Velká část prodávaných produktů nejsou skutečné hydroláty, ale různé parfemované vody. Parfemovány byly buď přírodními, nebo umělými látkami.

Hydroláty a nehydroláty

Situaci trošku komplikuje fakt, že na trhu je velké množství květových vod pro kosmetické nebo potravinářské užití, které jsou parfemovány tak, aby se líbily. Nejde u nich tedy o terapeutickou kvalitu a čistý přírodní produkt, ale o jejich líbivost a snahu zaujmout zákazníky. Často tak slýchávám, že někdo nechce růžovou vodu, protože “je převoněná”. Pravý hydrolát převoněný nikdy nebude, naopak jeho úroveň parfemace je velmi příjemná a přirozená. Zrovna tak kvalitní hydrolát bude jemný a nedráždivý. Navíc se dá kdykoliv snadno doředit. Dodatečné ředění je typické třeba u poměrně aromatických hydrolátů z tymiánu nebo rozmarýnu.

Obsah aromatických molekul v hydrolátu

Některé firmy taky v rámci marketingu prohlašují, že v jejich hydrolátu byl všechen esenciální olej získaný destilací ponechán, a proto ho mají voňavější a kvalitnější. Tady je potřeba připomenout, že se esenciální olej z hydrolátu zákonitě vyděluje sám a zbývají po něm právě jen stopy.

Nikdo takto vydělený esenciální olej zpátky do hydrolátu nevrací, protože jednak by k tomu potřeboval aditiva, druhak by to bylo neekonomické.

Rozličné aromatické molekuly jsou do různé míry schopné se s vodou smísit. Některé hydroláty proto obsahují vyšší množství aromatických molekul a jejich vůně je vůni esenciálního oleje podobnější. Setkat se s tímto můžeme třeba u tymiánů a rozmarýnů. Neobsahuje ale esenciální olej, jen některé složky, které se v esenciálním oleji taky vyskytují.

Nakonec asi vás nepřekvapí, že hydroláty máme ve velké oblibě, protože mají spoustu úžasných uplatnění. A pro mnoho účelů jsou vhodnější než esenciální oleje. Krásně nám poslouží samotné nebo jako součást vlastních kosmetických produktů i čerstvé kosmetiky.

A co vy a hydroláty? Máte své oblíbence? Vybíráte podle vůně? Nebo volíte zásadně podle účinků?

Chcete se toho o hydrolátech dozvědět víc? Mrkněte na mého aromaprůvodce hydroláty.

Nejoblíbenější hydroláty

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Obsah článku

Další čtení z našeho blogu...

Levandule v aromaterapii - různé esenciální oleje z levandule, jejich složení, vůně a tipy na použití,

Levandulová inspirace

Levandulový olej není jenom jeden! Destiluje se řada levandulí a každá má své specifické složení, vůni i účinky. Načerpejte levandulovou inspiraci a provoňte si den.

Nové produkty na e-shopu - obaly na domácí kosmetiku i potraviny, peelingové prášky, esenciální olej magnolie

Novinky v e-shopu – srpen 2024

V srpnu jsme přidali dalších pár novinek. Rozšířili jsme nabídku lahviček, přidali inhalátory a naskladnili tři horké novinky – esenciální olej z listu magnolie a dva druhy exfoliačních prášků pro výrobu peelingů.

Chemotypovaný znamená, že prošel laboratorními analýzami, které umožnily kompletně určit jeho složení a ověřit přítomnost konkrétních molekul ve správném množství.

U některých olejů je nezbytné chemotyp ověřit i proto, že stejná rostlina umí tvořit silice velmi rozdílného složení, což má vliv na účinky i (kontra)indikace esenciálního oleje.

Možnosti dopravy

Balíčky odcházejí každý všechní den kolem poledne a zpravidla stihneme odeslat i objednávky z téhož dopoledne. Víme, že rychle doručený balíček potěší.

Česká republika
Slovensko