Zobrazit všechny výsledky...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Zářijový vánek v našem skladu. Dala jsem do akce řadu šarží, abychom to tu provětrali a udělali místo pro nové šarže pro vánoční nákupy. Udělejte si radost z akční nabídky. Objednejte zboží za min. 1500 Kč a přibalíme citronovou trávu. Přidejte si ho v košíku.
Hydrolát nebo květová voda s konzervantem a nebo bez konzervantu? Který je lepší?

Hydrolát s konzervatem nebo bez konzervantu, který je lepší, který vybrat? | FAQ

Je lepší si koupit hydrolát (nebo chcete-li květovou vodu) s konzervantem, a nebo raději bez něj? Jaké mají obě varianty výhody, nevýhody a na co si dát pozor?

Choulostivost hydrolátu

Hydrolát je voda obohacená o substance, které do ní přešly v průběhu destilace rostlinného materiálu. Obsahuje jen ty látky, které jsou ve vodě dostatečně rozpustné na to, aby se v ní udržely a nevydělily se.

Kde je voda, je i život. A o hydrolátu to platí bez pochyb. Velmi snadno se kontaminuje, každá manipulace s ním toto riziko zvyšuje a negativní vliv mají i podmínky skladování. Kontaminace je pro běžného člověka měřitelná nebo viditelná až ve chvíli, kdy je skutečně značně narostlá.

I když hydrolát vzniká společně s esenciálním olejem a říká se, že obsahuje esenciálního oleje stopové množství, není to tak úplně pravda. Obsahuje jen ty aromatické molekuly, které jsou dostatečně rozpustné ve vodě, a navíc ve velmi nízké koncentraci. Takže zatímco esenciální oleje mají většinou výrazně antimikrobiální aktivitu, o hydrolátu to rozhodně až tak neplatí.

Práce s hydroláty tak vyžaduje speciální podmínky a opatření. Nás jako spotřebitele zajímá, jakou kvalitu reálně má obsah lahvičky – jak se o kvalitu postaral ten, kdo lahvičku naplnil.

Zdroj hydrolátů

U hydrolátů je tak ohromně důležité, odkud pocházejí a komu prošly rukama. V každém stupni manipulace je třeba zajistit jejich mikrobiální čistotu. Možností je řada – od mechanického zachycení nečistot filtry až po ozařování. Nutné je také používání sterilních obalů a všeho, s čím hydrolát přijde do kontaktu.

Při výběru hydrolátu je tak v prvé řadě důležité vědět, kdo ručí právě za to, jak s ním bylo zacházeno, zejména při jeho balení. To vyžaduje dostatečnou kvalifikaci a technologické vybavení. Standardem by měla být mikrobiologická analýza potvrzující čistotu produktu.

Konzervace hydrolátů

Konzervantů je dneska na trhu dostatečná škála a není problém najít konzervanty bezpečné a co nejpřírodnější. Některé konzervanty jsou bez problému přijímané i prestižními certifikátory přírodních a bio (organic) produktů.

Vždy je důležité vědět, zda jsou konzervanty správně deklarované. Často se neuvádějí, protože pokud se jedná o hydroláty ne určené k vnitřnímu užití, legislativa a praktiky průmyslu na deklaraci konzervantů tolik nelpí. Vedle konzervantů hydroláty mohou obsahovat i další látky, určené například ke změně pH, úpravě vůně a barvy.

Hydroláty nekonzervované

Výhody nekonzervovaných hydrolátů. Čistý hydrolát bez konzervantu má řadu výhod, zejména:

  • neobsahuje žádná aditiva ani jiné látky, které se přirozeně nevyskytují v hydrolátu

  • je univerzálně použitelný – pokud je dostatečně kvalitní a ve správném stavu, můžeme ho použít, jakkoliv si přejeme, včetně vnitřního a kulinářského užití

  • bude mít lepší snášenlivost, nižší drážditelnost

Nevýhody nekonzervovaných hydrolátů. Čistý hydrolát bez konzervantu má také nevýhody, zejména:

  • je třeba ho uchovávat v lednici a minimalizovat riziko kontaminace

  • pro vnitřní užití je vhodný omezeně dlouhou dobu

  • musíme lépe hlídat jeho kvalitu a sledovat změny

  • pokud máme hydrolát ze zdroje, který nemá dostatečnou kvalifikaci a vybavení, je u něj vysoké riziko znečištění už při koupi a nebo riziko nedeklarovaných složek

Hydroláty konzervované

Výhody konzervovaných hydrolátů. Konzervovaný má především tyto výhody:

  • pro kosmetické užití je praktičtější a odpadá s ním spousta starostí

  • můžeme ho skladovat při běžných podmínkách, takže například v koupelně nebo nočním stolku

  • vydrží delší dobu použitelný

  • správně použitý konzervant může mít přidanou hodnotu

  • můžeme s ním snadněji dále pracovat, například vyrábět jednoduché produkty, někdy bez potřeby dále konzervovat (například pokud do něj pouze přidáme aktivní látky)

Nevýhody konzervovaných hydrolátů. U hydrolátů s konzervantem nám bude vadit hlavně:

  • obecně obsah aditiv, přičemž některá jsou lepší a jiná horší

  • v závislosti na použitém konzervantu bude mít hydrolát omezené použití. K vnitřnímu užití se hodí jen některé.

  • je vyšší riziko, že pokožce, zejména té velmi citlivé, nesedne

  • konzervant může změnit vůni a barvu hydrolátu, protože může dojít k chemické reakci mezi látkami

Hydrolát, hydrosol, květová voda…

I v souvislosti s konzervanty si připomeneme důležitost správného značení produktů a kvalifikace toho, kdo značení provádí. Aromatických vod se vyrábí a prodává spousta a značí se různě. Neexistuje ale globálně aplikovaná legislativa, která by používání různých pojmů upravovala a především vymáhala. Může se tak stát, že výrobek značený X obsahuje nedeklarovaný konzervant, protože v kruzích výrobce takový produkt automaticky nese konzervant v množství, které třeba deklarovat nemusí. Nebo obsahuje alkohol nebo jinou látku sloužící jako rozpouštědlo parfemace a zároveň konzervant.

O pojmech jako hydrolát, květová voda a hydrosol si můžete přečíst v tomto článku.

I když to může vypadat jako malá džungle, vyplatí se si v ní najít cestičku. Hydroláty jsou úžasné prostředky jemné péče o tělo i mysl.

Naše hydroláty od Terpenicu, BIO certifikované

Orientace v našich hydrolátech je snadná a na první pohled víte, zda je hydrolát čistý, nebo konzervovaný.

U nás najdete dvě řady hydrolátů.

V hnědé 250ml lahvičce to bude vždy hydrolát čistý bez konzervantu, vhodný i k vnitřnímu užití. Všechny jsou navíc certifikované jako BIO potravina.

V modré lahvičce se sprejem nebo hnědé 500ml a 1000ml láhvi pak najdete kosmetické hydroláty, šetrně přírodně konzervované. Všechny jsou opět BIO certifikované, s výjimkou kadidla.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Chemotypovaný znamená, že prošel laboratorními analýzami, které umožnily kompletně určit jeho složení a ověřit přítomnost konkrétních molekul ve správném množství.

U některých olejů je nezbytné chemotyp ověřit i proto, že stejná rostlina umí tvořit silice velmi rozdílného složení, což má vliv na účinky i (kontra)indikace esenciálního oleje.

Možnosti dopravy

Balíčky odcházejí každý všechní den kolem poledne a zpravidla stihneme odeslat i objednávky z téhož dopoledne. Víme, že rychle doručený balíček potěší.

Česká republika
Slovensko