Zobrazit všechny výsledky...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Zářijový vánek v našem skladu. Dala jsem do akce řadu šarží, abychom to tu provětrali a udělali místo pro nové šarže pro vánoční nákupy. Udělejte si radost z akční nabídky. Objednejte zboží za min. 1500 Kč a přibalíme citronovou trávu. Přidejte si ho v košíku.
Dermokaustické esenciální oleje

Dermokaustický esenciální olej: co to je, jak s ním zacházet?

Termín dermokaustický přebíráme ze zahraničí, protože jsme nenašly žádný stejně výstižný český ekvivalent. A věnovat se mu musíme – má totiž dost co dělat s (ne)bezpečností esenciálních olejů.

Co je dermokaustický esenciální olej?

Pojem dermokaustický se skládá ze dvou částí. Kaustický je jiný výraz pro leptavý, žíravý, pálivý nebo na jiném principu silně iritující. A dermo na začátku jednoduše říká, že se to vztahuje ke kůži. Dermokaustické esenciální oleje jsou tedy ty, které jsou pro naši pokožku příliš silné a mohou ji velmi silně podráždit nebo popálit. Ještě je nutno dodat, že totéž platí i pro sliznice.

Dermokaustické esenciální oleje musíme tak používat s daleko větší opatrností, nejsou vhodné pro citlivou pokožku a samozřejmě pokožku dětskou.

Tato jejich vlastnost je v některých omezených případech žádoucí a využívá se. Můžeme se v této souvislosti setkat s pojmem rubefacient, zejména v medicíně.

Které esenciální oleje jsou dermokaustické?

Typicky zde najdeme třeba skořici a kasii nebo hřebíček (u všech i v případě EO z listu), ale taky kupříkladu zázvor, některé chemotypy tymiánu, oregana, některé jehličnany, česnek, bazalku methyl chavicol, litseu cubebu a řadu dalších. Dermokaustické jsou do různé míry. Někdy se jako dermokaustické označují i esenciální oleje s maximálním doporučeným ředěním 20 %.

Někdy jsou tyto esenciální oleje zároveň i fototoxické. Proto se jako dermokaustické někdy označují i citrusy (např. bergamot, citron), i když jejich schopnost iritovat je podstatně slabší a často se projevuje spíš až při kontaktu s UV zářením.

Některé esenciální oleje, respektive látky, se mohou dermokaustickými stát za určitých podmínek. Například pokud zoxidují. Proto je u esenciálních olejů důležitá kvalita. K různým změnám může dojít i při samotné destilaci, i z tohoto důvodu je důležité, aby byl esenciální olej analyzován. Také je třeba esenciální olej správně skladovat.

Viníkem toho celého je samozřejmě konkrétní látka nebo látky, ne esenciální olej jako takový. I z tohoto důvodu je velmi důležité vědět, jakého chemotypu je náš esenciální olej. Například u tymiánu víme, že chemotyp thymol je právě dermokaustický, zatímco chemotyp thujanol je mnohem jemnější a pro aplikaci na pokožku vcelku bezproblémový.

Informaci o tom, že je dermokaustický, obvykle nějakým způsobem nalezneme v popisu jeho vlastností nebo účinků a taky ji vyčteme z přehledů doporučeného ředění. Musíme ale počítat s tím, že pojem dermokaustický může být relativní a používá se nekonzistentně a taky často vůbec. Někdy se setkáme s esenciálními oleji značenými jako mírně dermokaustické, jindy najdeme upozornění, že jsou dráždivé. A nebo taky nic. U méně běžných olejů tak dohledáváme doporučené ředění a nebo vlastnosti hlavních obsažených látek.

Jak s těmito eseciálními oleji zacházet?

Dermokaustické esenciální oleje musíme dostatečně ředit. Jak moc, v tom se různí odborníci dost rozcházejí. Navíc záleží na konkrétním esenciálním oleji, jeho kvalitě a na citlivosti jedince. A samozřejmě na účelu použití.

Lepší je vždy dohledat informace z různých zdrojů a začínat od nižších koncentrací a případně přidávat. Pro vyšší koncentrace musíme mít vždy dobrý důvod. Tedy využíváme tyto esenciální oleje hlavně ke konkrétním účelům, kdy víme, že „splní úkol“. V takových případech ale často přípravek s těmito esenciálními oleji aplikujeme jen lokálně.

Pokud aplikujeme lokálně, můžeme si pomoci vatovou tyčinkou a nebo okolí zakrýt něčím, co zamezí styku esenciálního oleje s pokožkou, například přírodní vazelínou.

Řada těchto esenciálních olejů se také používá do zahřívacích směsí. Z praxe známe například krémy s kapsaicinem, ale podobně se používá třeba i skořice.

Použití k inhalaci

Tyto esenciální oleje si asi nejlépe užijeme v difuzéru nebo aromalampě. Tam jejich dráždivost není tak problematická. Ale zase jen za předpokladu, že je používáme v rozumné koncentraci. Takže třeba skořicový esenciální olej je úžasnou součástí synergií do difuzéru. Raději se jim ale vyhneme u dětí a citlivých osob. A pokud cítíme dráždění, difuzér samozřejmě vypínáme, plus ideálně vyvětráme.

Dermokaustické esenciální oleje mají svoje specifika a omezení, ale to neznamená, že bychom se jim měli vyhnout. Skvěle nám poslouží, pokud budeme respektovat jejich sílu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Obsah článku

Další čtení z našeho blogu...

Čisté přírodní kosmetické jíly - kvalita, vlastnosti, použití, jak koupit

Průvodce: kosmetické jíly

Jaký jíl vybrat? Na co si dát pozor při nákupu? Jak poznat kvalitní jíl? A co s ním všechno pak dělat? Doufám, že na následujících

Možnosti dopravy

Balíčky odcházejí každý všechní den kolem poledne a zpravidla stihneme odeslat i objednávky z téhož dopoledne. Víme, že rychle doručený balíček potěší.

Česká republika
Slovensko