Zobrazit všechny výsledky...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Zářijový vánek v našem skladu. Dala jsem do akce řadu šarží, abychom to tu provětrali a udělali místo pro nové šarže pro vánoční nákupy. Udělejte si radost z akční nabídky. Objednejte zboží za min. 1500 Kč a přibalíme citronovou trávu. Přidejte si ho v košíku.
Co znamená chemotyp u esenciálního oleje?

Co je chemotyp a proč ho potřebujeme najít na obalu esenciálního oleje?

Všimli jste si, že na našich krabičkách a v popiscích esenciálních olejů najdete uvedenou konkrétní molekulu nebo molekuly, tzv. chemotyp? Byť se na první pohled může zdát bezvýznamný, speciálně když máme vedle sebe několik kusů s nachlup stejným údajem, jeho důležitost je významná.

Shrnutí na začátek

Chemotyp nám říká, „co máme v lahvičce“. Správně se určuje laboratorní analýzou a potvrzuje přítomnost konkrétní (terapeuticky) významné molekuly ve správném množství. Chemotyp je důležité znát mimo jiné proto, že jedna rostlina dovede vytvářet silice různého složení. Odlišné složení = rozdílné účinky, užití i kontraindikace.

A teď o chemotypu podrobněji…

Co je chemotyp?

Pojem chemotyp esenciálního oleje je vlastně docela čitelný. Říká nám, o jaký typ esenciálního oleje se jedná z pohledu chemického. Tedy která látka nebo látky ho chemicky definují a tím pádem jaké účinky od něj můžeme očekávat.

Často se můžeme setkat s chemotypy 1,8-cineol, linalo(o)l, limonen nebo třeba eugenol, geraniol…

Stanovení chemotypu přitom ne vždy závisí na tom, která látka v esenciálním oleji převládá. Odvíjí se i od toho, která molekula nebo molekuly jsou v esenciálním oleji terapeuticky zásadní

U nás chemotyp značím zkratkou cht., v angličtině a v řadě zdrojů přebírajících informace z angličtiny najdeme zkratku ct.. Někdy také natrefíme na pojem biochemická specifikace (b. s.). Ta nám většinou jen říká, jaké je obvyklé složení. Zahrnuje celou řadu obsažených látek a údaje jsou obvykle získané ne analýzou, ale na základě tabulkových dat pro danou rostlinu (poznáme dle údajů v rozmezích, nejsou uvedeny konkrétní hodnoty, případně není uvedené ani rozmezí).

(Ještě dodám, že absenci uvedení chemotypu může vykompenzovat jen analytika daného esenciálního oleje (konkrétní šarže) – pak samozřejmě máme kompletní informaci o esenciálním oleji a jeho složení. Abychom ale třeba mohli na jejím základě sami určit chemotyp, budeme potřebovat vědět, jak který chemotyp má vypadat. Protože jak už bylo řečeno, ne vždy platí, že nejhojněji zastoupená látka dává chemotypu jméno.)

Proč je tato informace důležitá?

Chemické složení esenciálního oleje je pro nás naprosto zásadní – a chemotyp nám v tomto ohledu práci s nimi značně usnadní. Není třeba studovat a vyhodnocovat analýzy, chemotyp nám poskytuje tu nejzásadnější informaci na první pohled. Na základě chemotypu právě dovedeme snadno určit vhodné použití esenciálního oleje, kontraindikace i odhadnout vůni.

Tatáž rostlina, různé esenciální oleje

Existuje ohromné množství rostlin, kde stejný druh dovede produkovat silice různého složení, v závislosti na řadě faktorů. Z těch nejznámějších je to například rozmarýn, tymián nebo kafrovník. Ale v podstatě se to může týkat jakékoliv aromatické rostliny. Protože jak už bylo řečeno, ne vždy nás zajímá molekula nejhojněji zastoupená a rovněž se může jednat o kombinaci dvou či tří molekul, které chemotyp charakterizují. Běžně se tak stává, že rostlina produkuje silice se stejnou majoritní molekulou a k ní se pak v závislosti na různých faktorech přidává druhá molekula, která je hojně zastoupená, je terapeuticky významná a vede k různým výsledným chemotypům.

Jedna účinná látka, různé esenciální oleje

Chemotyp nám poukáže na esenciální oleje, které obsahují tu samou látku a tedy budou mít i podobné účinky. Díky nim snadněji najdeme alternativy ke konkrétnímu esenciálnímu oleji nebo nás naopak upozorní na to, které esenciální oleje nás v danou chvíli možná zajímat vůbec nebudou.

Chemotyp a vůně

Chemotyp nám také často napoví, jak bude esenciální olej vonět. To v případě, že je daná látka výrazně aromatická. Třeba esenciální oleje chemotypu geraniol budou do značné míry vůní (i účinky) podobné růži. Esenciální oleje s eugenolem nám zase připomenou hřebíček.

Záruka terapeutických účinků

V dnešní době jsou už jasné dvě věci. Za prvé, že esenciální oleje skutečně obsahují aktivní látky s prokazatelnými účinky. A za druhé, že esenciální oleje jsou velmi často adulterovány a falzifikovány i že ne každý vydestilovaný esenciální olej, byť je pravý, je kvalitní. Sami spotřebitelé nemají šanci příliš jednoduše poznat, co v lahvičce skutečně je. Takže ve finále, pokud chceme používat esenciální olej s nějakými účinky, potřebujeme hledat produkt se zárukou. A právě (skutečně) chemotypovaný esenciální olej nám určitou záruku poskytne.

Záruka (aspoň nějaké) analýzy

Pokud byl esenciální olej chemotypován, máme záruku, že byl analyzován alespoň nějakým způsobem.

Jak se chemotyp určuje?

Je potřeba mít na paměti ještě jednu věc – a to že chemotyp lze stanovit pouze laboratorní analýzou, kdy se složení konkrétního esenciálního oleje srovnává s profilem, tj. normou. Chemotyp se neurčuje teoreticky dle toho, z jaké rostliny esenciální olej pochází nebo kde ta rostlina rostla.

Na některých esenciálních olejích nicméně informaci podobnou chemotypu najdeme, i když analyzován nebyl. Na první pohled se tak vše zdá v pořádku, proto bych ale vždy doporučila zjistit si podrobnosti o výrobci, o tom, zda a s jakým cílem esenciální oleje analyzuje a jestli uvedené údaje jsou skutečně získané analýzami.

 

Nakonec bych ještě určitě řekla, že díky chemotypům je s esenciálními oleji větší zábava a máme z nich větší užitek – snadno si různé esenciální oleje zařadíme, jednodušeji si sestavíme domácí lékárničku nebo třeba směs do difuzéru. Taky snadněji esenciální oleje uchopíme, pochopíme a naučíme se je (bezpečně a efektivně) používat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Obsah článku

Další čtení z našeho blogu...

Čisté přírodní kosmetické jíly - kvalita, vlastnosti, použití, jak koupit

Průvodce: kosmetické jíly

Jaký jíl vybrat? Na co si dát pozor při nákupu? Jak poznat kvalitní jíl? A co s ním všechno pak dělat? Doufám, že na následujících

Možnosti dopravy

Balíčky odcházejí každý všechní den kolem poledne a zpravidla stihneme odeslat i objednávky z téhož dopoledne. Víme, že rychle doručený balíček potěší.

Česká republika
Slovensko